Miasto przyszłości. Lublin 2050

Zmiany klimatu, rosnąca presja urbanizacyjna, przemiany technologiczne, zbyt eksploatacyjny model funkcjonowania czy zmiany demograficzne - to tylko niektóre zagadnienia, nad którymi debatowali uczestnicy konferencji „Miasto przyszłości. Lublin 2050”. W poniedziałek w murach naszej Uczelni spotkali się naukowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy i studenci, aby wspólnie porozmawiać o kierunku rozwoju Lublina zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnym.

Jak będzie wyglądał Lublin w 2050 roku, co będzie oferował i w jakim stopniu będzie odpowiadał na przyszłe potrzeby społeczeństwa? Te pytania brzmią może nieco futurystycznie, ale ich odpowiedzi zależą od tego, jakie decyzje zostaną podjęte już dziś. W związku z tym 24 kwietnia br. w Auli III im. Lesława A. Pagi Wydziału Ekonomicznego UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Miasto przyszłości. Lublin 2050", zorganizowana przez Miasto Lublin, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Radę Innowacyjnego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Lublina. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz UMCS w osobach: prof. dra hab. Wiesława Gruszeckiego, prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS; dra hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. Uczelni, prorektora ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS oraz dra hab. Mariusza Kici, dziekana Wydziału Ekonomicznego UMCS. Goścmi konferecji byli także: dr Krzysztof Żuk, prezydent Lublina; dr Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin oraz Michał Furmanek z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin, a także patroni honorowi – przedstawiciele władz rektorskich lubelskich uczelni, przedsiębiorcy, naukowcy różnych dziedzin oraz studenci zainteresowani przyszłością Lublina.

Konferencja „Miasto przyszłości. Lublin 2050” jest rezultatem niedawno uchwalonej Strategii Rozwoju Lublina na lata 2022-2030, która wprowadziła nasze miasto na ścieżkę dynamicznych przemian. - Konferencja ma na celu zarówno rozmowę o tym, co już się wydarzyło, ale także o tym, co nas czeka w przyszłości, w perspektywie kilkunastu, kilkudziesięciu lat – zaznaczył dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. Uczelni, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UMCS.

- Kiedy pyta mnie student, w jakim kierunek ma pójść, to odpowiadam mu: zobacz, gdzie chciałbyś być za 10 lat, w jakim miejscu siebie widzisz. Kiedy zadaję sobie pytanie, w jakim kierunku społeczność naszego Uniwersytetu i miasta miałaby się rozwijać, to analogicznie powinienem siebie zapytać: gdzie chciałbym, żeby moje wnuki i prawnuki czuły się dobrze i bezpiecznie. Temu właśnie poświęcona jest ta konferencja – wyjaśnił podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia prof. dr hab. Wiesław Gruszecki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS. - Cieszę się, że reprezentujemy różne kierunki myśli i doświadczenia z wielu miejsc - z miasta, rady, zaprzyjaźnionych uniwersytetów. Ta nasza różnorodność pomoże nam wypracować wspólne twórcze rozwiązania – dodał. 

Przybyłych gości powitał także dr hab. Mariusz Kicia, dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS.
- Jest mi bardzo miło, że Wydział Ekonomiczny UMCS po raz kolejny włącza się w inicjatywę, w ramach której wspólnie pracujemy nad rozwojem miasta i jego koncepcją. Przyświeca nam wspólny cel, aby Lublin był jak najlepszym miastem do życia, pracy, czy w ogóle do funkcjonowania. A skoro udało się nam być mistrzami Polski w żużlu, mistrzyniami Polski w koszykówce, to zostańmy mistrzami Polski w projektowaniu miasta – powiedział.

Uczestnicy wydarzenia przedstawili główne scenariusze rozwoju Lublina i skoncentrowali się na wyzwaniach z nimi związanych. Konferencja została podzielona na trzy panele tematyczne poświęcone różnym obszarom funkcjonowania miasta. Pierwszy z nich  – Miasto przyszłości – dotyczył wizji miasta w perspektywie najbliższych dekad oraz kierunków, które należy obrać lub jak najszybciej zmienić, by tę wizję urzeczywistnić. Obok naukowców z naszej Alma Mater: dra hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. Uczelni oraz dra hab. Piotra Celińskiego, prof. Uczelni, w debacie udział wzięły: dr Małgorzata Nakonieczna-Michalska z WSPiA w Lublinie oraz dr Dorota Sikora-Fernandez z Uniwersytetu Łódzkiego. Drugi panel – Miasto zielone – dotyczył kierunków zrównoważonego rozwoju Lublina w kontekście miejskich wyzwań w zakresie m.in. rozwoju systemu zrównoważonego transportu, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i kształtowania zdrowych, bezpiecznych i dobrze zorganizowanych przestrzeni. W dyskusji na ten temat głos zabrali: dr inż. Malwina Michalik-Śnieżek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. Uczelni oraz dr inż. Jan Kamiński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tematyka ostatniego panelu – Miasto, gospodarka, ludzie – skupiona była wokół biznesowego wymiaru miasta, a więc na przemianach gospodarczych i demograficznych, ich wpływie na społeczeństwo, a także na roli kształcenia i dzielenia się wiedzą w tym procesie. Swoją wiedzą i spostrzeżeniami podzielili eksperci UMCS: Piotr Maleszyk, dr hab. Wojciech Janicki, prof. Uczelni, dr hab. Tomasz Kijek, prof. Uczelni oraz prof. dr hab. Adam Waśko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskich oraz dr Jarosław Kuśpit z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    26 kwietnia 2023