LWDN: Czy Ziemia pomieści nas wszystkich?

Tak brzmi tytuł projektu inaugurującego przyszłotygodniowe Lubelskie Wirtualne Dni Nauki, których transmisja online rozpocznie się 22 września br. o godzinie 9:00 na platformie www.lui.lublin.eu Autorem pierwszego materiału jest dr hab. Wojciech Janicki, prof. UMCS z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Czy Ziemia pomieści nas wszystkich?
Często i powszechnie uważa się, że Ziemia jest przeludniona, a dalszy wzrost liczby ludności świata doprowadzi do globalnej katastrofy. Ciekawe, że podobnie myślano już w V wieku przed naszą erą, chociaż liczba ludności świata była wówczas około 50 razy mniejsza niż obecnie – a na przestrzeni tych kilkunastu stuleci nie nastąpiła jakakolwiek katastrofa spowodowana przeludnieniem. Podczas swojego wykładu autor przedstawi rozważania dotyczące tego, czy możemy zatem optymistycznie patrzeć w przyszłość? Czy dzięki dotychczasowym obserwacjom możemy twierdzić, że jest jeszcze wiele możliwości rozwoju, a miejsca na planecie dla nikogo nie zabraknie? Już w najbliższy wtorek widzowie usłyszą w tej kwestii zarówno wiele pytań, jak i odpowiedzi. 

Dr hab. Wojciech Janicki, prof. UMCS studiował na UMCS w Lublinie, na Central European University w Budapeszcie oraz w Bluffton College w Ohio, USA. W przeszłości pracował m. in. w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Wykładał za granicą, w tym: w Niemczech, Finlandii, Irlandii i Czechach. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Geograf polityczny, prowadzi badania nad procesami migracji, polityką migracyjną oraz wpływem migracji na rozwój regionalny. Interesuje się także problematyką mniejszości narodowych i etnicznych, konfliktami oraz problemami globalnymi. Autor licznych publikacji naukowych dostępnych w języku polskim oraz angielskim. Aktywny w mediach – ma na swoim koncie ponad 50 wywiadów radiowych i telewizyjnych oraz ponad 40 wykładów popularyzujących naukę. 

Zapraszamy do odwiedzenia strony Lubelskiego Uniwersytetu Inspiracji, gdzie dostępny jest szczegółowy program oraz transmitowane będzie wydarzenie.

 

    Aktualności

    Data dodania
    16 września 2020