Ku pokrzepieniu wątrób, trzustek, nerek i serc

Otwarte spotkanie z autorami książki pt. “Ku pokrzepieniu wątrób, trzustek, nerek i serc”, odbyło się 24 stycznia br. w Sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego. Tego dnia sala była wypełniona po brzegi. Z ramienia władz rektorskich w wydarzeniu udział wziął prof. Radosław Dobrowolski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej.

Pozycja „Ku pokrzepieniu...” zawiera relacje czterech osób, które przeżyły poważne choroby. Dwoje z nich przeszło transplantacje, dwóch – jest w trakcie leczenia. Dla prof. Zbigniewa Pastuszaka, dr. Romana Asyngiera, mgr Kamili Belczyk-Panków i prof. Artura Popka – wydanie książki jest swojego rodzaju misją i podziękowaniem dla wszystkich, którzy uczestniczą w systemie polskiej transplantacji – od dawców i ich rodzin, przez lekarzy i zespoły medyczne, po koordynatorów i organizatorów systemu. Autorzy przekonują, że przeszczep nie oznacza wyroku – to proces i operacja, których zakończenie ratuje i przedłuża życie. Książka ma służyć pokrzepieniu, jest więc skierowana nie tylko do obecnych oraz przyszłych pacjentów i ich rodzin, ale ma również pokrzepiać wszystkich zdrowych. Nie przedstawia problemu z perspektywy naukowca czy przedsiębiorcy, lecz pacjenta, każdego dnia zmagającego się z chorobą.

Publikacja przynosi odpowiedzi na pytania, które stawiają sobie ludzie poważnie chorzy, a na które w wielu przypadkach odpowiedzieć mogą jedynie ci, którzy sami przeszli przez chorobę. Opowieści autorów maksymalnie przybliżają tematykę przeszczepów i “oswajają” z nią Czytelnika. Historie, spisane świetnym językiem, zostały wzbogacone kilkudziesięcioma zdjęciami, dokumentacją medyczną, statystykami Poltransplantu i poradami praktycznymi, a całość spinają grafiki autorstwa prof. sztuk plastycznych Artura Popka.

Cały dochód ze sprzedaży książek przeznaczany zostanie na promocję postaw pro-transplantacyjnych.

Fot. Bartosz Proll

 

    Aktualności