Konkurs Biochemiczny

30 marca br. na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS odbyła się III edycja Konkursu Biochemicznego, którego głównym organizatorem był Zakład Biochemii UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Do konkursu przystąpiło 114 uczniów z 24 Liceów ogólnokształcących województwa lubelskiego, a także uczniowie z Liceum w Lubaczowie (woj. podkarpackie). Część odbywająca się w Lublinie została poprzedzona etapem szkolnym.

Konkurs miał formułę egzaminu maturalnego. Jego celem było stworzenie uczniom możliwości wykazania się wiadomościami z biochemii, zgodnymi ze standardami wymagań maturalnych oraz wzbudzenie zainteresowania biochemią jako fascynującą i praktyczną dziedziną naukową. Eliminacje obejmowały między innymi budowę i charakterystykę wybranych biocząsteczek metabolizmu pierwotnego i wtórnego, podstawowe szlaki biochemiczne, współzależność procesów metabolicznych na poziomie komórki i całego organizmu, wybrane zagadnienia z genetyki molekularnej oraz zagadnień z biochemii stosowanej z elementami biotechnologii i inżynierii genetycznej. Oczekujący na wyniki konkursu mieli możliwość wysłuchania wykładów z serii „Czy biochemia może być ciekawa”, wygłoszonych przez studentów kół naukowych Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS (biochemicznego i biotechnologicznego).

Komisja konkursowa, składająca się z pracowników naukowych Zakładu Biochemii, na podstawie uzyskanych wyników, wyłoniła laureatów III edycji Konkursu Biochemicznego.

Dyplomy i nagrody otrzymali:
I miejsce – Misiołek Anna z I LO w Białej Podlaskiej,
II miejsce – Bronikowski Mateusz z I LO w Lublinie,
III miejsce – Dudzic Jakub z I LO w Krasnymstawie.

Osoby wyróżnione:
I wyróżnienie – Bancerz Katarzyna z I LO w Lublinie, II wyróżnienie – Drożdż Adrian z I LO w Radzyniu Podlaskim, III wyróżnienie – Horoszewicz Piotr z I LO w Białej Podlaskiej, IV wyróżnienie – Nalewaj Piotr z
V LO w Lublinie. Wśród uczestniczących szkół odbyło się losowanie „biochemicznych upominków”.

Fundatorzy nagród: Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Zakład Biochemii UMCS, Firma TIGRET, Firma SIGMA-ALDRICH, Firma Cormay oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie Zagrożonej Patologią Społeczną „Postis” w Lublinie.

    Aktualności

    Data dodania
    31 marca 2012