Konferencja prasowa w ECOTECH-COMPLEX

O potencjale badawczym i nawiązywaniu kontaktów pomiędzy ośrodkami dysponującymi wysokopolowymi skanerami MR mówiono podczas konferencji prasowej 9 października w Centrum ECOTECH-COMPLEX. W wydarzeniu uczestniczyli Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski, Prorektor UMCS ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. Radosław Dobrowolski, dyrektor ECOTECH-COMPLEX dr Andrzej Stępniewski, kierownik Zakładu Elektroradiologii UM dr hab. n. med. Radosław Pietura oraz Prezes General Electric na Polskę i Kraje Bałtyckie Beata Stelmach.

fot. Bartosz Proll

Spotkanie zorganizowano przy okazji międzynarodowej konferencji naukowej odbywającej się w dniach 9-10 października br. w siedzibie ECOTECH-COMPLEX pn. „Obrazowanie Medyczne w Wysokim Polu Magnetycznym – Centrum ECOTECH-COMPLEX nowy partner, nowe możliwości”. W konferencji biorą udział przedstawiciele czołowych ośrodków z całego świata, które posiadają wysokopolowy skaner MR.

Konsorcjum ECOTECH-COMPLEX, którego liderem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, to pierwszy w Polsce i Europie Wschodniej innowacyjny ośrodek naukowo-badawczy prowadzący badania nad współczesną medycyną neurologiczną w obszarze diagnostyki obrazowej, wyposażony w zaawansowany technologicznie rezonans magnetyczny Discovey MR 950 7,0T firmy GE Healthcare. Skaner Discovey MR 950 7,0T został zamontowany w Centrum ECOTECH-COMPLEX w połowie 2016 roku, a obecnie trwają intensywne szkolenia personelu oraz prowadzone są próbne badania ochotników. Jest to pierwszy aparat rezonansu magnetycznego o indukcji pola magnetycznego 7,0 Tesli w Polsce oraz w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Centrum powstało w wyniku projektu o nazwie „ECOTECH-COMPLEX Człowiek, Środowisko, Produkcja”, realizowanego przez konsorcjum pięciu czołowych instytucji akademickich z południowo-wschodniej Polski: UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej. Siedziba ECOTECH-COMPLEX wyposażona jest w zaawansowaną i specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą, zaś badania koncentrują się na takich obszarach jak: rolnictwo, żywność, ochrona środowiska oraz bio-medycyna.

    Aktualności