Inauguracja Studenckiej Debaty „Gospodarka przestrzenna w teorii i praktyce”

21 stycznia 2013 r. na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbyła się inauguracja Studenckiej Debaty „Gospodarka przestrzenna w teorii i praktyce” zorganizowana przez dr Dagmarę Kociubę z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania Przestrzennego UMCS wraz ze studentami I roku gospodarki przestrzennej i członkami Studenckiego Koła Naukowego Planistów.


Pierwsza debata, która odbyła się pod hasłem „Strategia Lublin 2020 oczami studentów”, zgromadziła wielu młodych sympatyków planowania przestrzennego. Uczestniczyli w niej również JM Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski oraz Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej prof. Radosław Dobrowolski, którzy objęli debatę swoim patronatem, a także prof. dr hab. Marian Harasimiuk – kierownik Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania. Moderatorem dyskusji była dr Dagmara Kociuba – pomysłodawca i koordynatorka przedsięwzięcia.

Gośćmi honorowymi debaty byli pracownicy Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin: p. dyrektor Krzysztof Komorski, p. Sylwia Szajc i p. Robert Żyśko oraz p. Marcin Skrzypek – osoby bezpośrednio zaangażowane w tworzenie dokumentu „Strategia Rozwoju Lublina na lata 2013-2020”.

Zaproszeni goście wyrazili swoje zadowolenia z tak licznego zaangażowania studentów w stworzenie inicjatywy, której celem jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, wdrożenie się w system planowania przestrzennego i zarządzania przestrzenią oraz doskonalenie umiejętności komunikowania się i współpracy. Jednocześnie wszyscy zgodnie stwierdzili, że istnieje potrzeba partycypacji środowiska studenckiego w aktywnym kształtowaniu życia miasta oraz wpływania na jego rozwój. Z ust studentów padło wiele cennych uwag i propozycji dotyczących wprowadzenia korzystnych zmian zarówno na polu lubelskiej kultury, jak i nauki oraz różnych aspektów funkcjonowania przestrzeni miasta. Spotkały się one z ogromnym zainteresowaniem ze strony pracowników Urzędu Miasta, którzy okazali się bardzo otwarci na pomysły i propozycje młodzieży.

Owocna we wspólne wnioski debata z pewnością nie wyczerpała tematu, otworzyła jednak drogę do stałej współpracy studentów z władzami miasta. Kiedy zobaczymy jej rezultaty - czas pokaże, ale debata uświadomiła wszystkim jej uczestnikom, że wspólne działanie jest szansą osiągnięcia sukcesu.

    Aktualności

    Data dodania
    22 stycznia 2013