I Polonijna Olimpiada Geograficzna w USA

4 lutego br. w Muzeum Polski w Chicago odbył się finał I Polonijnej Olimpiady Geograficznej w USA dla uczniów szkół średnich. Olimpiada była organizowana przez Polską Katolicką Szkołą Św. Błażeja w Summit (Chicago) oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w ramach podpisanego porozumienia o współpracy.

Laureaci i finaliści Olimpiady oraz pozostali uczestnicy (fot. A. Baraniak)

Honorowy patronat nad olimpiadą objęli:  Rektor UMCS, prof. dr hab. Stanisław Michałowski, Dziekan Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Prof. dr hab. Sławomir Terpiłowski oraz Konsul Generalny RP w Chicago, Piotr Janicki.

Wydział NoZiGP objął patronalną i merytoryczną opieką wszystkie etapy Olimpiady, która dotyczyła geografii Polski. Główne cele olimpiady to przede wszystkim promocja naszego kraju, jego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz podnoszenie kompetencji i jakości nauczania geografii w polskich szkołach w USA. Dodatkowo organizatorzy obrali również za cel promocję dorobku polskiej geografii akademickiej, a w szczególności  dorobku naukowego Wydziału NoZiGP UMCS. Dla potrzeb Olimpiady został również wprowadzony podręcznik do nauczania geografii w szkołach polonijnych autorstwa: K. Harasimiuk i J. Rodzoś pt. „Geografia Polski – w kraju Ojców” wydany przez UMCS.

Olimpiada rozpoczęła się we wrześniu 2016 r. I etapem tzw. szkolnym. Zgłosiło się w sumie 30 spośród 50 szkół zarejestrowanych przez Stowarzyszenie Nauczycieli Polonijnych w USA. Tak duże zainteresowanie uczniów szkół polonijnych spowodowało, że Komisja Konkursowa w II etapie otrzymała 70 prac pisemnych. Prace te, o różnej formie wypowiedzi, od tradycyjnych opisowych do projektów multimedialnych, podejmowały tematy zaproponowane przez  geografów akademickich z Lublina.

Do III etapu finałowego dopuszczono 20 uczniów, którzy reprezentowali 8 różnych szkół polonijnych. Zawody finałowe – centralne odbyły się 4 lutego 2017 roku w Muzeum Polskim w Chicago. W pierwszej części finaliści musieli rozwiązać test pisemny, a do drugiej części ustnej Komisja Egzaminacyjna wytypowała 8 uczniów, którzy reprezentowali 4 różne szkoły polonijne. W części ustnej – w wąskim finale, uczniowie prezentowali swoje prace oraz odpowiadali na pytania od członków jury w składzie: przewodniczący komisji egzaminacyjnej – dr hab. Grzegorz Janicki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, Krzysztof Przybył – prezes fundacji Teraz Polska, Piotr Janicki – konsul generalny RP w Chicago, Ewa Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Małgorzata Tys, Arkadiusz Stachnik z Wright College i ksiądz Ryszard Groń. Zwycięzcą I Polonijnej Olimpiady Geograficznej została Natalia Ptaszek, drugie miejsce zajął Hubert Michalczak, a trzecie Łukasz Dusza. Przyznano także specjalną nagrodę dla Natalii Pabian za najlepszą pracę pisemną.

Główną nagrodą dla laureatów I Polonijnej Olimpiady Geograficznej w USA były indeksy na studia geograficzne na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Dodatkowo zwycięzcy otrzymali atrakcje wycieczki turystyczne  po USA, ufundowane przez sponsora strategicznego, firmę „REKTravel”, zaś wszyscy finaliści części ustnej otrzymali tablety oraz inne materiały kartograficzne promujące Polskę i USA. Ponadto Dziekan Wydziału NoZiGP przyznał nagrody książkowe dla szkół biorących udział w finale Olimpiady.

    Aktualności

    Data dodania
    27 lutego 2017