Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wydział Ekonomiczny UMCS świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia. Z tej okazji 27 lutego w Auli im. Lesława Pagi odbyła się uroczysta inauguracja obchodów. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz uczelni, pracowników, studentów oraz zaproszonych gości. Była to okazja do refleksji nad dorobkiem jednostki, podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz spojrzenia w przyszłość.
Zebranych gości w miłych słowach przywitał dziekan Wydziału Ekonomicznego dr hab. Marcin Lipowski, prof. UMCS. Uroczystego otwarcia jubileuszu dokonał zaś rektor prof. Radosław Dobrowolski: „Jubileusz to z jednej strony doskonała okazja do wspomnień: przypomnienia sobie wydarzeń, które zaznaczyły kolejne kamienie milowe w historii Wydziału oraz nauczycieli akademickich, którzy decydowali o kształcie jednostki przez ostatnie sześć dekad. Ale to również dobra sposobność, aby kreślić perspektywę na przyszłość i zastanowić się wspólnie, co nam przyświeca i w którą stronę powinniśmy zmierzać – zarówno w kontekście naukowo-badawczym, jak i dydaktycznym. Ze swojej strony bardzo doceniam Państwa dotychczasową pracę i zaangażowanie oraz nie mam wątpliwości co do tego, że jesteście na właściwej ścieżce, żeby nie powiedzieć na autostradzie ku realizacji wspaniałych celów”. Rektor złożył także pracownikom i studentom serdeczne życzenia z okazji święta Wydziału i podziękował za wkład w rozwój zarówno jednostki organizacyjnej, jak i całego Uniwersytetu.
Znaczenie Wydziału na mapie akademickiej podkreślał również prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką prof. Zbigniew Pastuszak: „60 lat wkładu Wydziału Ekonomicznego w rozwój regionu, Polski, ale też Europy – bo absolwenci i absolwentki naszego Wydziału pracują w wielu instytucjach na całym świecie – jest świadectwem tego, że my, wykonując swoje obowiązki zawodowe jako nauczyciele i badacze, ale również jako pracownicy wspierający te procesy podstawowe, robimy coś naprawdę dobrego dla społeczeństwa. […] Proszę Państwa, gratuluję Wam wszystkim i jednocześnie dziękuję za dobrą współpracę, za wszystko to, co robimy wspólnie dla dobra Wydziału oraz Uniwersytetu. Życzę także rozwoju, ciągłego rozwoju!”.
Podczas uroczystości zastępca prezydenta miasta Mariusz Banach wręczył Medale Unii Lubelskiej zasłużonym pracownikom Wydziału: prof. Jerzemu Węcławskiemu, prof. Elżbiecie Skrzypek, prof. Annie Rakowskiej, prof. Agnieszce Sitko-Lutek, dr hab. Jolancie Szołno-Koguc, prof. UMCS, prof. Zbigniewowi Pastuszakowi, dr. hab. Radosławowi Mącikowi, prof. UMCS, dr. hab. Mariuszowi Kici, prof. UMCS i dr. hab. Marcinowi Lipowskiemu, prof. UMCS. Wydział Ekonomiczny otrzymał też najwyższe miejskie odznaczenie, czyli Medal Zasłużony dla Miasta Lublin.
Kolejnym punktem programu była prezentacja 60-letniej historii Wydziału. Dziekan pokazał początki jednostki organizacyjnej i jej rozwój na przestrzeni lat. Zwieńczeniem uroczystego dnia było otwarcie wystawy jubileuszowej oraz panel wspomnieniowy z udziałem emerytowanych absolwentów i pracowników Wydziału poprowadzony przez dr. Jakuba Czerniaka, prof. UMCS.
Przypomnijmy, że Wydział Ekonomiczny UMCS został formalnie utworzony 15 lutego 1965 roku na mocy decyzji ministra szkolnictwa wyższego. Powstał jako piąty w strukturze uczelni, zatrudniając 20 nauczycieli akademickich. W 1965 roku na dwóch kierunkach – ekonomice rolnictwa i ekonomice przemysłu – rozpoczęło studia 157 studentów. W kolejnych latach Wydział zdobywał uprawnienia do nadawania stopni naukowych, rozwijał ofertę dydaktyczną i budował swoją pozycję jako ważny ośrodek ekonomiczny.
Obecnie Wydział Ekonomiczny to dynamiczna jednostka, zatrudniająca 120 nauczycieli akademickich i obsługująca 2700 studentów, w tym ponad 270 studentów zagranicznych. Oferuje 7 kierunków studiów licencjackich i magisterskich: Analityka gospodarcza, Ekonomia, Finanse i rachunkowość (akredytowany przez Chartered Institute of Management Accountants – AICPA/CIMA), Logistyka (akredytowany przez European Logistics Association – ELA), Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Zarządzanie, Business Analytics and Data Science. Na Wydziale działa 13 katedr, 9 organizacji studenckich oraz podejmowana jest współpraca z ośrodkami zagranicznymi wspierająca rozwój kadry oraz studentów. Od 2010 roku przy Wydziale Ekonomicznym funkcjonuje także Rada Przedsiębiorców, której celem jest ściślejsze powiązanie procesu kształcenia i badań z praktyką gospodarczą.
Fot. Michał Piłat, Bartosz Proll