Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz.

Wystawa prac plastycznych Esther Nisental Krinitz.

     W dniu 9 grudnia 2015 r. w Muzeum UMCS, w gmachu Biblioteki Głównej UMCS, otwarto wystawę zatytułowaną "Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz". Zaprezentowano fotowydruki obrazów wyszywanych igłą i różnokolorowymi nićmi z użyciem również kolorowych tkanin.

     Autorka prac, Esther Nisenthal Krinitz, przeżyła okupację hitlerowską w Polsce ukrywając się, podając się za Polkę, katoliczkę, córkę rolnika z północy kraju. W 1939 r. miała zaledwie 15 lat. Szczęśliwie przetrwała okupację i w 1944 r. z wojskiem polskim wyruszyła na Zachód. Dotarła do Berlina, a  potem  przeszła przez  obóz dla dipisów. W 1949 r. Esther  z  mężem  Maxem  Krinitzem
i córką przybyła do Nowego Jorku.

     W 1977 r., w wieku 50 lat, Esther Nisenthal Krinitz wzięła do ręki tkaninę, igłę i nici i za ich pomocą postanowiła opowiedzieć bliskim o swoich wojennych losach. Esther była krawcową, ale nie posiadała wykształcenia artystycznego. Mimo to, przy użyciu różnych rodzajów materiałów, igły i nici, stworzyła serię 36 kolaży, charakteryzujących się żywymi kolorami i dbałością o szczegóły oraz realizmem właściwym sztuce ludowej. Precyzyjnie wyszyte pod obrazami słowa składają sie na poruszającą opowieść o przetrwaniu. Choć jej kolorowe obrazy na pierwszy rzut oka wydają się niemal radosne, to ich bliższa analiza ujawnia uderzający kontrast pomiędzy sielskim krajobrazem, a przemocą, przerażeniem i zdradą, które je wypełniają..

     Prace Esther Nisenthal Krinitz są obecnie regularnie wystawiane w muzeach i galeriach w Stanach Zjednoczonych, ale ona sama zawsze mówiła, że nie tworzyła ich by je pokazywać na wystawach, ale by przekazać bliskim swoje wspomnienia. Stworzyła je dla swoich córek.

     W 1999 r. Esther przyjechała do Polski, by pokazać swoim córkom i wnukom wszystkie te miejsca, które znali tylko z jej obrazów. Esther Nisenthal Krinitz zmarła w 2001.

     Wystawa w Muzeum UMCS czynna będziedo połowy stycznia 2016 r. Zainteresowanych twórczością Esther Nisenthal Krinitz odsyłam na stronę: http://artandremembrance.org/

                                                                                 Jerzy Kasprzak

    Aktualności

    Autor
    Jerzy Kasprzak
    Data dodania
    10 grudnia 2015