Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Trwa akcja Rodacy Bohaterom polegająca na zbiórce darów, które zostaną przekazane środowiskom kombatanckim z Lublina i województwa lubelskiego (w tym byłym żołnierzom Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) i Narodowych Sił Zbrojnych, Jaworzniakom oraz Sybirakom). Wsparcie finansowe otrzymają polskie środowiska kresowe na Białorusi. Gorąco zachęcamy całą społeczność akademicką UMCS, w szczególności wydziały i organizacje studenckie Uczelni, a także zaprzyjaźnione placówki oświatowe i wszystkie zainteresowane osoby do udziału w tegorocznej zbiórce.
W tym roku zbiórka darów potrwa do 16 grudnia. Żywność (długoterminowe produkty spożywcze), artykuły chemii gospodarczej, kartki świąteczne oraz listy z życzeniami i wsparciem dla kombatantów można przynosić od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 18 do Stołówki Akademickiej „Trójka” przy ulicy Langiewicza 16. Dary można zostawić w recepcji lub przekazać Pani kierownik obiektu – mgr Magdalenie Zawadzkiej, tel. (81) 537-79-30; 539-736-786.
Akcję można wesprzeć także finansowo, dokonując wpłaty na konto akcji Rodacy Bohaterom o numerze: 15 2490 1028 3587 1000 0036 4521 z dopiskiem: "UMCS-RODACY-BOHATEROM 2024" lub bezpośrednio ze strony Fundacji Siepomaga.
Lista artykułów do paczki spożywczej:
Lista artykułów spożywczych do pobrania
Lista artykułów do paczki z artykułami chemii gospodarczej:
Lista artykułów chemii gospodarczej do pobrania
Akcja Rodacy Bohaterom została zainicjowana w 2009 roku dzięki współpracy Państwa Ilony i Eugeniusza Gosiewskich z Panią płk Weroniką Sebastianowicz, ps. „Różyczka”– Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Grodna na Białorusi i początkowo polegała na organizacji zbiórek darów dla weteranów pod nazwą „Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”. Z upływem czasu zakres działań Stowarzyszenia Odra-Niemen z Wrocławia został roszerzony, obejmując również kombatantów I i II Konspiracji, którzy pozostali w kraju. Wsparcie kierowane jest także do pedagogów, działaczy społecznych, seniorów opozycji antykomunistycznej czasów PRL, Polaków zesłanych na Sybir oraz rodzin wielodzietnych, zarówno w Polsce, jak i na Kresach. Stowarzyszenie Odra-Niemen określa siebie jako międzypokoleniową grupę, która poprzez patriotyczne działania łączy ludzi budując pomosty ponad podziałami i ponad granicami, realizuje liczne projekty o zasiegu krajowym i międzynarodowym, archiwizuje materiały od świadków historii, przeprowadza renowację miejsc pamięci oraz edukację historyczną wśród dzieci i młodzieży. We wrześniu 2024 roku, w ramach obchodów jubileuszu 15-lecia istnienia i akcji Rodacy Bohaterom, Stowarzyszenie Odra-Niemen zostało uhonorowane wyróżnieniem „Świadek Historii” przez Instytut Pamięci Narodowej.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest jedną z dwóch uczelni w kraju i zarazem jedyną lubelską uczelnią publiczną, która cyklicznie i nieprzerwanie uczestniczy w akcji Rodacy Bohaterom organizując zbiórki żywności dla byłych żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) i Narodowych Sił Zbrojnych z Lublina i województwa lubelskiego, a także Polaków mieszkających na Białorusi, Litwie, Łotwie, Mołdawii, Naddniestrzu oraz Ukrainie. Pierwsza zbiórka darów dla kombatantów miała miejsce w terminie 1.12.2014-11.01.2015 roku na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Od 2016 roku zbiórki odbywają się we współpracy z oddziałem w Lublinie, który rozpoczął działalność jako jeden z ośmiu oddziałów Odry-Niemen, oprócz Białegostoku, Opola, Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Warszawy i Lwowa. Na przestrzeni lat w akcji Rodacy Bohaterom wzięły udział wybrane wydziały, w tym: Wydział Ekonomiczny, Wydział Filozofii i Socjologii, Wydział Historii i Archeologii, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Pedagogiki i Psychologii, Wydział Prawa i Administracji. Zbiorkę finansowo wsparły także władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz dyrekcja i pracownicy Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS, Centrum Prasowego UMCS, Centrum Prawno-Organizacyjnego UMCS, Centrum Promocji UMCS, Kwestury UMCS i Stołówki Akademickiej „Trójka”. Od wielu lat w zbiórkach uczestniczą również zaprzyjaźnione placówki oświatowe, m.in.: Przedszkole nr 46 w Lublinie, Niepubliczne Przedszkole „Moje Przedszkole” w Lublinie, Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie czy Niepubliczna Szkoła Podstawowa Montessori w Lublinie.
W 2024 roku mija 10-lecie współpracy UMCS ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen we Wrocławiu, społeczność akademicka zebrała ponad 300 paczek z żywnością i chemią gospodarczą oraz aktywnie uczestniczyła w spotkaniach z kombatantami. W murach Uczelni gościli m.in.: śp. mjr. Jerzy Aleksander Juszkiewicz, ps. „Leliwa (1925-2016), śp. płk. inż. Mieczysław Banaczyk, ps. „Sęp”, „Promienny” (1926-2020) czy śp. mjr. Jan Jabłoniec, ps. „Fiat” (1927-2021).
Podsumowanie zbiórki na UMCS w ostatnich latach:
Strona projektu Rodacy Bohaterom
Facebook Stowarzyszenia Odra - Niemen
Facebook Stowarzyszenia Odra - Niemen Oddział Lubelski