Pszczółka AZS UMCS Lublin na europejskich parkietach!

Rywalizację na europejskich parkietach czas zacząć! Pszczółka AZS UMCS Lublin zagra dzisiaj premierowy mecz w ramach pierwszego turnieju Eastern European Women’s Basketball League w Rydze. W ciągu trzech dni zawodniczki rozegrają trzy spotkania.

Pierwszym rywalem triumfatorek Pucharu Polski z tego roku będzie zespół Kibirkstis Vilnius. Litewska drużyna w pierwszej edycji EEWBL zajęła 5. miejsce po fazie grupowej. Ma już za sobą starty także w innych międzynarodowych rozgrywkach: Eurolidze i Eurocup. Kibirkstis w roku 2013 i 2014 stawał na najwyższym stopniu podium Litewskiej Kobiecej Ligi Koszykówki. Ostatnio zatrzymał się na półfinale tych rozgrywek oraz na półfinale walki o puchar.

- "Jestem podekscytowana tym, że zagramy w EEWBL. To będzie mój pierwszy sezon w Europie. Słyszałam, że polska liga jest naprawdę fajna, ale to również dobrze, że zagramy z drużynami z innych krajów" – przyznaje skrzydłowa AZS UMCS Tess Madgen.

Najtrudniejszym przeciwnikiem z tej stawki wydaje się być zespół TTT Riga. Gospodynie turnieju są ubiegłorocznymi zwyciężczyniami EEWBL. W finale pokonały wtedy „jedynaka” z Polski Basket Gdynia 81:67. Rok temu zawodniczki z Rygi zgarnęły też trofeum w Lidze Bałtyckiej. Przez ostatnie trzy lata wygrywały turniej LSBL na Łotwie.

Ostatnim zespołem jest ekipa Tsmoki Mińsk. Ostatnio na turnieju w Lublinie „Pszczółki” rywalizowały z ich lokalnymi rywalkami BC Horizont, dlatego to doświadczenie może zaprocentować w spotkaniu z Białorusinkami. Tsmoki trzy lata z rzędu brały udział w wielkim finale białoruskiej ligi i dwa razy, w 2014 i 2015 roku, wychodziły z tej batalii zwycięsko. W zeszłym roku w rozgrywkach EEWBL dotarły do półfinału, gdzie przegrały z gdyniankami. Białorusinki są również triumfatorkami Ligi Bałtyckiej w 2015 roku.

- "Są zawodniczki, które grały w reprezentacjach swoich krajów na Mistrzostwach Europy, na Mistrzostwach Świata. Ciężko cokolwiek powiedzieć o naszych szansach. Na pewno chcemy wyjść z grupy, wejść do Final Eight i pozostawić po sobie dobre wrażenie" – tłumaczy trener Pszczółki AZS UMCS Lublin Krzysztof Szewczyk.

Przypomnijmy, że kolejny turniej w ramach EEWBL lublinianki rozegrają we własnej hali. W dniach 2-4 grudnia dziewczyny będą gospodarzem drugiego z trzech etapów rozgrywek grupowych.

======

Terminarz spotkań Pszczółki AZS UMCS Lublin na turnieju w Rydze (Łotwa):

23.09 (piątek) 16:15 Kibirkstis Vilnius – Pszczółka AZS UMCS Lublin
24.09 (sobota) 18:30 TTT Riga – Pszczółka AZS UMCS Lublin (relacja live pod adresem: http://sportacentrs.com/sportacentrs_tv/live)
25.09 (niedziela) 14:15 Pszczółka AZS UMCS Lublin – Tsmoki Mińska

Krzysiek Kurasiewicz

Zapraszamy na fanpage KU AZS UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    23 września 2016