Koncert debiutowy Zespołu Tańca Ludowego

Zespół Tańca Ludowego UMCS zaprasza na koncert, który odbędzie się 6 marca o godzinie 11 w ACK "Chatka Żaka". Wstęp wolny!

Na koncercie zaprezentują się grupy młodsze - taneczne, wokalna i muzyczna. Dla wielu tancerzy i solistek, którzy rozpoczęli naukę w październiku 2015r., będzie to pierwszy publiczny występ. W programie piosenki i przyśpiewki ludowe, tańce narodowe tj. mazur historyczny z okresu Księstwa Warszawskiego oraz tańce regionalne lubelskie, kaszubskie czy biłgorajskie.

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym przez dyrektora seniora, kierownika artystycznego i choreografa Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lech Leszczyński. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Obecnie Zespół liczy około 150 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 8000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Na swym koncie może odnotować 310 wojaży za granicę do 56 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 6000 koncertów.

Zespół 4-krotnie występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001).

W zeszłym roku Zespół występował ponad 80 razy na terenie całego kraju m. in. we Wrocławiu, Biłgoraju czy Kazimierzu Dolnym. Ponadto brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym i Europejskiej Karawanie Tańca w Agrigento na Sycylii i w Budapeszcie na Węgrzech oraz dwukrotnie koncertował dla Rodaków na Ukrainie.

    Aktualności

    Data dodania
    29 lutego 2016