Akademickie Mistrzostwa Polski - srebrny medal dla UMCS!

Zawodnicy reprezentujący Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej zajęli drugie miejsce w klasyfikacji uniwersytetów w Polsce i szóste miejsce w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski. Na najwyższym stopniu podium (podobnie jak przed rokiem) znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa. Tuż za jej plecami Uniwersytet Warszawski, a stawkę uzupełniła Politechnika Gdańska. W klasyfikacji uniwersytetów lepszy od UMCS okazał się tylko Uniwersytet Warszawski. To najlepszy wynik naszej Uczelni w historii.

Sportowcy z UMCS-u mogą mówić o dużym sukcesie i tegoroczne rozgrywki zaliczyć do udanych. Zgromadzili na swoim koncie 1987 punktów, co dało im drugą pozycję wśród wszystkich uniwersytetów w Polsce i szóstą pozycję wśród 140 szkół wyższych z całego kraju. W tym roku powodów do dumy było co najmniej kilka. Rozgrywane w Lublinie finały Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce kobiet i mężczyzn okazały się historycznym sukcesem dla obu ekip AZS UMCS. Zarówno nasze dziewczyny, jak i panowie sięgnęli po złote medale w klasyfikacji generalnej i w typach uczelni. I choć jeszcze na długo przed startem imprezy oba zespoły UMCS-u stawiane były w gronie murowanych faworytów do złota, to rywale nie zamierzali poddawać się bez walki.

W finałowym meczu koszykarki wzmocnione zawodniczkami, występującymi w ekstraklasowej Pszczółce AZS UMCS Lublin pokonały 53:38 Uniwersytet Gdański. Panowie natomiast (wspierani przez zawodników występujących w TBL) w swoim finale pokonali 92:50 AGH Kraków. Jednak koszykarskie AMP-y to nie tylko duży sukces sportowy. Ze swojego zadania bardzo dobrze wywiązali się także organizatorzy- m.in. KU AZS UMCS Lublin, a pozytywne opinie o turnieju jeszcze długo rozchodziły się echem w sportowym środowisku akademickim.

Nie można zapomnieć również o innych drużynach, które swoim występem na tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski sprawiły miłą niespodziankę. Do takich należy zaliczyć trzecie miejsce piłkarzy. W turnieju finałowym dotarli do półfinałów. Ostatecznie z powodzeniem bili się o brąz. W meczu decydującym o najniższym stopniu podium pokonali 2:0 SGH Warszawa. Również trzecie miejsce na turnieju w Katowicach zajęły piłkarki ręczne. Sukces przypieczętowały okazałym zwycięstwem 24:14 nad ALK Warszawa. Za niespodziankę można uznać także występ siatkarek. Na turnieju finałowym w Warszawie akademiczki zajęły piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, co dało im złoto w zestawieniu uniwersytetów.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom serdecznie gratulujemy! :)