Wernisaże trzech wystaw filmów i rzeźby z cyklu mistrz i uczniowie w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na wernisaże trzech wystaw z cyklu mistrz i uczeniowie:

„15/15 Joanna Polak. Ogrody Wolności” - indywidualna wystawa kadrów i filmów w technologii AR dr hab. Joanny Polak, prof. UMCS,
„60 Fruits Movie” - wystawy filmów w technologii AR studentów WA UMCS w Lublinie i PJATK w Warszawie,
„Miejska dżungla” - wystawa rzeźb studentów Koła Naukowego Galatea z Katedry Rzeźby i Szkła WA UMCS.

Wernisaże odbędą się 06 maja 2025 r. o godz. 16.00 przy Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

Wystawa indywidualna filmów w technologii AR: „Joanna Polak. 15/15 Ogrody Wolności” ukazuje 30 niepublikowanych wcześniej kadrów i 15 filmów z lat 2010-2025 wyreżyserowanych przez Joannę Polak podczas 15 lat współpracy z Ośrodkiem Pogranicze w Sejnach. Artystka jest reżyserką i animatorką, twórczynią filmów animowanych nagradzanych na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, mistrzem dla wielu studentów kierunków artystycznych mediów cyfrowych. Motywem przewodnim wystawy są rośliny, a filmy mają na celu ocalenie od zapomnienia dziedzictwa kulturowego Polski. Wystawa dostępna jest przy Dworku Kościuszków. Aby obejrzeć filmy należy z kadrów filmów zeskanować QR kody i filmy zostaną odtworzone.

Wystawa filmów animowanych w technologii AR pt. „60 FRUITS MOVIE” powstała specjalnie na 60-lecie Ogrodu Botanicznego UMCS. Inspiracją do jej powstania były rośliny, jakie możemy spotkać w kolekcjach i działach Ogrodu. Na wystawie poznajemy rośliny i ich owoce w interpretacji studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jest to trzecia wystawa prac studentów z cyklu Movie. Wystawa jest dostępna w dwóch odsłonach. Dla wygodnych - przy Dworku mamy możliwość obejrzenia wszystkich filmów po zeskanowaniu QR kodów. A poszukiwaczy zapraszamy do spaceru po Ogrodzie i odnalezienia konkretnych roślin oznaczonych tabliczkami z QR kodem. Osobą czuwającą nad realizacją filmów jest opiekunka artystyczna oraz kuratorka wystawy dr hab. Joanna Polak, prof. UMCS i PJATK.

Trzecia wystawa „Miejska dżungla” jest wystawą rzeźb studentów z Katedry Rzeźby i Ceramiki UMCS. Studenci Wydziału Artystycznego prezentują hybrydy zwierząt – rzeźby stworzeń, które mogłyby pojawiać się w wyobraźni, mitach lub zamieszkiwać tajemnicze zakątki Ogrodu. Ale uwaga – nie odszukasz ich od razu! Wystawa to gra. Szukaj rzeźb w przestrzeni Ogrodu. Opiekunem studentów i osobą czuwającą nad realizacją wystawy jest dr. hab szt. Piotr Zieleniak z Katedry Rzeźby i Ceramiki UMCS.

Wystawy powstały w ramach obchodów 60-lecia działalności Ogrodu Botanicznego UMCS.

Wystawa pod patronatem Rektora UMCS, prof. dra hab. Radosława Dobrowolskiego.

Wejście do Ogrodu od ul. Willowej.

Wystawy plenerowe dostępne będą od 6 maja do 31 października 2025 r. przy Dworku Kościuszków i na terenie Ogrodu.

    Aktualności

    Data dodania
    30 kwietnia 2025