Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Ogród Botaniczny UMCS serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy grafik Pana Stanisława Bałdygi „Mistyka ziemi”, który odbędzie się 5 czerwca (czwartek) o godz. 18:00 w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS.
Wystawa grafik naszego lubelskiego Artysty jest kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów 60-lecia utworzenia i działalności Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Sławinku.
Wojciech Skrodzki, historyk sztuki pisze o Stanisławie Bałdydze: „Bardzo trudno jest dziś kroczyć własną drogą w sztuce i tworzyć w niej coś nowego bez popadania w skrajność w wyścigu nowości. Trzeba na to posiadać własną wizję świata, dostatecznie silną, by mogła stać sie motorem twórczości. Stanisław Bałdyga taką wizję ukształtował w sobie i odnalazł drogę plastycznej artykulacji tej wizji. I choć pozornie można by prędzej tę wizję określić jako metafizykę przestrzeni, to jednak w istocie jest to metafizyka Ziemi, rozumianej przede wszystkim jako planety, której powierzchnia - a niekiedy i bryła - stają sie inspiracją dla tworzenia owej własnej wizji zjawisk świata. W tym dojrzeniu, czy może raczej skupieniu się na strukturach powierzchni, Stanisław Bałdyga staje sie niekiedy bliski współczesnym młodym arystom, dla których sama ziemia, grunt i to, co go pokrywa, stają się materią, w której operują. Ale u Bałdygi ta sama wnikliwość obserwacji nie utożsamia się z dosłownością działania, lecz staje sie impulsem do tworzenia samodzielnych, autonomicznych i ukształtowanych struktur, choć ów duch zakorzenienia w naturze pozostaje...
Stanisław Bałdyga urodził się w 1945 roku w Lublinie. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w zakresie grafiki artystycznej. Współorganizator Małej Galerii Grafiki oraz powstania galerii „Pod Podłogą”, organizator licznych plenerów i warsztatów twórczych.
Na swoim koncie ma 78 wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Sceny Plastycznej KUL, Muzeum Lubelskim, Muzeum w Kozłówce, Galerii Wozownia w Toruniu, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.
Brał udział w ponad 350 wystawach w kraju i za granicą: np. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie; Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach; wystawa w ramach MTG, Japonia - Polska, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha; wystawa Polskie Odkrycie w Sztuce Graficznej XX wieku - Linoryt Punktowy, Polska Szkoła Grafiki - Galeria u Dyplomatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych Warszawa 2010; wystawa Uczta u Mistrzów, Kraków 2013; wystawa Ambasador Sztuki - Bruksela, Warszawa 2013; wystawy: Trans-Grafia, fundacja im. Mariusza Kazany w różnych miastach Chin i Włoch od 2013 roku. Nagrody i wyróżnienia twórcze, np. nagroda i medal X Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka; wyróżnienie I Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych im. T. Kulisiewicza Imprint; wyróżnienie X Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego MTG.
Artysta otrzymał medal srebrny Gloria Artis, Srebrny Krzyż Zasługi, złotą odznakę Zasłużony dla Miasta Lublina, Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznakę ZPAP, nagrodę Prezydenta Miasta Lublin za całokształt 2023 r.
Wstęp na wernisaż w Dworku jest bezpłatny.