"Irys.Impresja" - wystawa w Dworku Kościuszków

Dworek Kościuszków i Ogród Botaniczny UMCS zapraszają na wystawę malarstwa Oliwii Dryło „Irys. Impresja”, którą obejrzeć można w Dworku Kościuszków do końca października br. Wystawa towarzyszy wydarzeniu związanym z Rokiem Botaniki pt. „Tajniki Botaniki”.

Autorka o swoich pracach: „Kwiaty oglądamy zazwyczaj w dużych skupiskach na rabatach lub jako element pejzażu. Decydując się na ukazanie pojedynczego irysa na moich obrazach, chciałam zauważyć i przede wszystkim docenić ten drobny element natury, który sam w sobie cechuje się bogactwem formy i kolorystyki. Obrazy prezentowane na wystawie są też przykładem malarstwa impresjonistycznego, wrażeniowego. W swoim malarstwie staram się uchwycić właśnie wrażenie – gry światła, bogactwa kolorów, piękna natury. Za pomocą szerokich, dynamicznych plam barwnych oraz malowania z zachowaniem wyraźnego śladu pędzla, chcę zatrzymać chwilę, pokazując dynamikę i ulotność przedstawianego kwiatu. Założeniem tego cyklu malarskiego było także przyjęcie natury, a więc malarstwa przedstawiającego jako punktu wyjściowego dla pracy, lecz również ukazanie go w sposób niedosłowny, nieco abstrakcyjny. Taka forma malarska pozwala na odmienny odbiór obrazów przy oglądaniu ich z daleka i z bliska – z daleka widoczny jest motyw kwiatu, z bliska zmienia się na bardziej abstrakcyjną kompozycję kolorystyczną”.

Oliwia Dryło jest studentką Wydziału Artystycznego UMCS na II stopniu, kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz absolwentką Liceum Plastycznego w Lublinie. W swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim malarstwem i tkaniną artystyczną, ale też rysunkiem, witrażem, ceramiką i różnymi technikami rękodzieła.

Kurator wystawy: Mieczysława Goś

Wystawa będzie czynna do 30 października 2022 r. w godzinach otwarcia Dworku Kościuszków, ul. Sławinkowska 3.
Wejście główne do Ogrodu Botanicznego od ul. Willowej. Obowiązuje bilet wstępu.

    Aktualności

    Data dodania
    27 września 2022