5.11 Relacja ze spaceru historycznego po Reducie Tadeusza Kościuszki

W Ogrodzie Botanicznym odbyło się spotkanie i spacer historyczny o Reducie Tadeusza Kościuszki (5.11.22 r.). W spotkaniu wzięli udział przewodnicy miejscy i terenowi PTTK O/Lublin, kandydaci na przewodników oraz pasjonaci historii. Poznali oni historię tego miejsca i mieli też okazję zobaczyć wyjątkowe odkrycia, których dokonali naukowcy na terenie Reduty.

W ostatnim czasie zakończył się 1-szy etap prac archeologicznych i geologicznych w celu przebadania obszaru fortyfikacji oraz poszukiwaniu przedmiotów zabytkowych z okresu kościuszkowskiego oraz późniejszej historii tego miejsca. Badania terenowe prowadziło kilka zespołów naukowców Pracowni ds. Badań Archeologicznych nad okresem Średniowiecza na Lubelszczyźnie Instytutu Archeologii oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej i brali w nich udział również studenci. 

Wykonane zostały dwa sondaże badawcze. Na jednym ze stanowisk znajdują się fundamenty narożnika budynku prawdopodobnie z XVII w, znanego jako dwór obronny, a na drugim usytuowanym na wale zachowała się warstwa humusu wczesnośredniowiecznego z fragmentami ceramiki (ok. XI w.), potwierdzających osadnictwo w tym miejscu.

Biorący udział w spotkaniu mogli też obejrzeć szereg przedmiotów zabytkowych z okresu od XVI do XX w., w tym monety (najstarsza z XVII w), guziki z mundurów wojskowych (okres I i II wojny światowej), okucia butów wojskowych, łuski, biżuteria, plomby (z XVI w.), części uzbrojenia z różnych okresów, wskazujące na bogate dzieje tego miejsca, zarówno przed, jak i po okresie działalności Kościuszki.

Spotkanie prowadził dr Mieczysław Kseniak, inicjator działań na rzecz Reduty, a o znaleziskach archeologicznych opowiadali archeolodzy: dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii oraz Michał Grabowski.

Projekt „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja” realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    Aktualności

    Autor
    Błażej Maciorowski
    Data dodania
    25 listopada 2022