20 maja: Noc Muzeów z Ogrodem

Zapraszamy Państwa w sobotę, 20 maja br. o godz. 18.00 do Ogrodu Botanicznego UMCS na Noc Muzeów z Ogrodem, podczas której odpowiemy na pytanie o to: „Co kryją gwarowe nazwy roślin?”.

Przedmiotem spotkania będzie ludowa terminologia botaniczna stosowana na Lubelszczyźnie w XIX wieku i współcześnie. Analiza wybranych nazw nasuwa ich podział w zależności od skojarzeń i wyobraźni ludzi. Wiele dawnych nazw roślin (tj. „płucnik”, „glistnik”) wskazywało rodzaj schorzenia, przy leczeniu którego mogą być stosowane. Niektóre gwarowe nazwy kojarzono z kształtem i kolorem kwiatów, kształtem liści lub zapachem, np. „dziurawka”, „ognicha”, „zajęcze uszy”. Źródłem nazw roślin były również opowieści o ich stworzeniu i pochodzeniu. Określenie „czarcikęs” nawiązuje do historii o roślinie ugryzionej przez diabła.

Zapraszamy Państwa na magiczny spacer, dzięki któremu przeniesiemy się w dawne czasy, często znane tylko z opowieści!

Wieczorny spacer po Ogrodzie poprowadzi dr Agnieszka Dąbrowska, która zaprosi również uczestników na gawędę w blasku ogniska.

Jeśli aura nie pozwoli na spotkanie w terenie, prelekcja zostanie przeniesiona pod dach.

Uczestników, bez względu na pogodę, prosimy o przybycie na godz. 18.00 (zbiórka przy wejściu od ul. Willowej).

Rezerwacja miejsc:
Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem 81 743 49 00 w godz. 7.00-15.00, do 19 maja do godz. 15.00. Liczba miejsc jest ograniczona.

    Aktualności

    Autor
    Błażej Maciorowski
    Data dodania
    17 maja 2017