Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W Instytucie Socjologii od 17 sierpnia br. realizowany będzie nowy projekt międzynarodowy, który jest finansowany w ramach Programu Granty Interwencyjne Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Przedsięwzięcie dotyczy badania konsekwencji wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE - w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych - do przepisów krajowych w Polsce i na Słowacji, w opiniach interesariuszy zewnętrznych oraz samych pracowników, wykonujących pracę zarobkową za pośrednictwem aplikacji. Kierownikiem projektu jest dr hab. Dominika Polkowska.
Sektor pracy platformowej w Polsce i na Słowacji od dawna zdominowany jest przez kierowców i kurierów o pochodzeniu migracyjnym (głównie z Ukrainy). Wojna na terytorium Ukrainy pogłębiła ten trend, zaś wdrożony w Polsce i na Słowacji system pracy platformowej (oparty przede wszystkim na umowach cywilnoprawnych i elastycznym czasie pracy)istotnie się do tego przyczynił. Tymczasem w Parlamencie Europejskim prowadzona jest debata nad Dyrektywą w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych (OM(2021)0762 - C9-0454/2021 - 2021/0414(COD)), której celem jest zatrudnienie pracpwników sektora platformowego na podstawie Kodeksu pracy.
Dotychczasowe badania jednoznacznie wskazują, że w modelu pracy na żądanie - który funkcjonuje w Polsce - wdrożenie Dyrektywy kest trudne, jeśli nie niemożliwe. Dlatego już na etapie procesu legislacyjnego zasadne jest zdiagnozowanie postaw i interesów aktorów związanych z sektorem pracy na żądanie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (zupełnie odmiennym od tego w Europie Zachodniej). Jest to warunek wstępny dla rzetelnej prognozy dotyczącej harmonizacji przepisów i optymalizacji procesu implementacji Dyrektywy. W sytuacji działań wojennych na Ukrainie wdrożenie Dyrektywy bez wcześniejszej optymalizacji dotknie przede wszystkim pracowników ukraińskich (poprzez nadmierne koszty, które zostaną na nich przerzucone), a w konsekwencji zmusi ich do powrotu na Ukrainę,
Projekt odnosi się do pilnej i bieżącej kwestii społeczno-ekonomicznej, przy uwzględnieniu głosów interesariuszy (desk research, IDIs) oraz ukraińskich pracowników (FGIs), dlatego powinien zostać wdrożony - i takie są plany - jak najszybciej, jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego UE.
Na podstawie wyników badania, w ramach realizowanego projektu,możliwe będzie opracowanie aktualnych rekomendacji dla władz krajowych. Niewątpliwie uchwycenie obecnej sytuacji w przełomowym, dla Polski i Słowacji momencie, będzie niezwykle cenne w obliczu potencjalnych rewolucyjnych zmian, które nastąpią w pracy platformowej w UE w nieodległej przyszłości.
Tytuł projektu: Prognoza transpozycji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych do przepisów krajowych w Polsce i na Słowacji - wpływ na pracę kierowców oraz kurierów z Ukrainy pracujących za pośrednictwem aplikacji.
Kierownik: dr hab. Dominika Polkowska
Zespół: mgr Anna Sadowska, dr Ewa Lecka - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej; Marta Kahancova - Comenius University Bratislava, Adam Sumichrast - Central European Labour Studies Institute, Bratislava, Slovakia