Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop outu - nabór wniosków FERS

Zespół ds. projektów edukacyjnych w Biurze ds. Kształcenia Ustawicznego, Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów informuje, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Działania 01.05: Umiejętności w szkolnictwie wyższym, Priorytet 1: Umiejętności, Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, ogłasza nabór w ramach konkursu „Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop outu – nr naboru: FERS.01.05-IP.08-005/24”.

Celem naboru konkurencyjnego pt. „Efektywne zarządzanie uczelnią w celu minimalizowania zjawiska drop outu” jest wsparcie uczelni w prowadzeniu działań minimalizujących ryzyko przedwczesnego kończenia nauki i przerywania kształcenia w uczelni. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, w których wnioskodawca określi systemowe działania przeciwdziałające zjawisku drop-out. Działania te mogą mieć charakter horyzontalny dla całej uczelni lub specyficzny dla kierunków lub grup kierunków.

Obligatoryjnym załącznikiem do wniosku jest analiza i diagnoza przyczyn zjawiska przedwczesnego kończenia nauki i przerywania kształcenia w uczelni (drop-out) dokonana przez Wnioskodawcę.

Wnioskodawca dokonuje powyższą analizę z wykorzystaniem np. funkcjonalności i danych ilościowych ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych.

Analiza może również dotyczyć czynników defaworyzacji wpływających na zjawiska drop-out.

Opis zadań planowanych do realizacji w projekcie musi opierać się o przeprowadzoną analizę i diagnozę.

Projekt może obejmować realizację działań polegających m. in. na:

- zwiększaniu efektywności procesu rekrutacji;

- tworzeniu lub wsparciu funkcjonowania struktur, takich jak akademickie biura karier, odpowiedzialnych za aktywizację zawodową studentek i studentów, współpracę ze szkołami średnimi, podmiotami doradztwa zawodowego i pracodawcami w zakresie kształcenia;

- zmianach w zakresie sposobu realizacji procesu kształcenia (m.in. systemu kształcenia na odległość lub hybrydowego);

- wdrożeniu zajęć wyrównawczych, pomocy psychologicznej, wsparciu o charakterze materialnym;

- w projekcie możliwe jest sfinansowanie stworzenia lub rozwijania istniejącego na uczelni monitorowania zjawiska drop-out.

Zmiany w zakresie sposobu realizacji procesu kształcenia nie mogą obejmować modyfikacji programów kształcenia i ich realizacji, a także finansowania kształcenia (np. dofinansowania czesnego).

Grupę docelową w naborze stanowią uczelnie oraz studenci i pracownicy uczelni bezpośrednio korzystający ze wsparcia EFS+

W ramach naboru uczelnia może złożyć jeden wniosek. Dopuszczalna jest konstrukcja projektu partnerskiego.

Trwałość projektu w ramach wydatków ponoszonych jako cross-financing obejmuje okres 5 lat od daty płatności końcowej.

W ramach trwałości rezultatów Beneficjent w okresie 2 lat po zakończeniu projektu będzie na bieżąco monitorował zjawisko drop-out i podejmował działania na podstawie tego monitoringu, m.in. z wykorzystaniem rozwiązań wypracowanych w projekcie.

Termin naboru wniosków: 23 września 2024 – 31 stycznia 2025 r. przy czym termin zamknięcia naboru może zostać skrócony z zastrzeżeniem, że nabór może się skończyć nie wcześniej niż po 40 dniach od dnia upublicznienia ogłoszenia o naborze, i o skróceniu terminu naboru wniosków ION poinformuje nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem zakończenia naboru. 

Maksymalna wartość projektu – 5 mln zł

Wymagany jest wkład własny – minimum 3% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru dostępne są na stronie konkursu. 

Wniosek w systemie SOWA EFS składany będzie ze strony Uczelni przez Biuro ds. Kształcenia Ustawicznego. Osoby zainteresowane złożeniem wniosku prosimy o złożenie formularza zgłoszeniowego do Biura ds. Kształcenia Ustawicznego (Rektorat, pok. 1003) do 18.10.2024 r.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z pracownikami Zespołu ds. projektów edukacyjnych z Biura ds. Kształcenia Ustawicznego, Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów tel.: 81 537 54 92, 54-61 lub mailowy (pod adresem: ksztalcenie.ustawiczne@mail.umcs.pl).

    Aktualności

    Data dodania
    11 października 2024