Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Studia to niewątpliwie jeden z najważniejszych etapów w życiu młodego człowieka. To wtedy zdobywamy wiedzę oraz wskazówki pomocne, a nawet niezbędne do wykonywania wybranego przez siebie zawodu.
Pracodawcy jednak coraz częściej wskazują jeszcze jeden równie istotny czynnik, który biorą pod uwagę, podejmując decyzję o przyjęciu do pracy danej osoby, a mianowicie – doświadczenie zawodowe. Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że zdobycie doświadczenia jest niemożliwe podczas studiów i te dwa obszary wzajemnie się wykluczają. Nic bardziej mylnego! Oto kilka wskazówek, jak wzbogacić swoje CV oraz jak w przyszłości wyróżnić się spośród innych i zdobyć wymarzoną pracę.
Już od początku studiów warto nawiązywać pierwsze kontakty z potencjalnymi pracodawcami. W tym celu możesz wziąć udział w spotkaniach w ramach projektu „Umiem w karierę”, które organizuje Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS. Poznasz przedstawicieli firm i instytucji z wielu branż, którzy opowiedzą, jak wygląda u nich proces rekrutacyjny oraz ścieżka kariery. Dodatkowo dowiesz się, w jaki sposób przygotować perfekcyjne CV oraz jakie umiejętności i działania mogą wyróżnić Cię na rynku pracy.
Jeśli posługujesz się językiem obcym, możesz uczestniczyć w spotkaniach z cyklu „Career&Me”. Większość z nich prowadzona jest w języku angielskim, ale w dotychczasowych edycjach odbyły się także spotkania w języku ukraińskim, niemieckim oraz francuskim. To doskonała okazja do sprawdzenia i przećwiczenia znajomości danego języka oraz poznania firm, w których codzienna praca odbywa się w międzynarodowych zespołach lub które działają na wielu zagranicznych rynkach i szukają pracowników o określonych zdolnościach językowych.
Zdobywaniu praktycznego doświadczenia sprzyjają wydarzenia rozwijające dodatkowe kompetencje. Za udział w niektórych z nich otrzymasz certyfikat uczestnictwa, którym możesz pochwalić się w życiorysie. Jedną z takich inicjatyw jest „Akademia Przedsiębiorczości”, którą Biuro Rozwoju Kompetencji UMCS realizuje wspólnie z Santander Universidades. To nowatorski program, którego głównym celem jest kreowanie przedsiębiorczości akademickiej, ukierunkowanej na kształtowanie kompetencji oraz rozwój postaw i zachowań przedsiębiorczych. Do programu zapraszane są wybitne osobistości z różnych dziedzin, takie jak np. prof. Jerzy Bralczyk czy prof. Aleksandra Przegalińska. Tegoroczna edycja ma być bardzo praktyczna i będzie dotyczyła zakładania własnej działalności gospodarczej. Dzięki udziałowi w programie zdobędziesz konkretną wiedzę na temat przedsiębiorczości, poznasz możliwości własnego rozwoju oraz zwiększenia kompetencji, np. przywódczych, komunikacyjnych i technologicznych, czyli niezbędnych do odniesienia sukcesu na rynku pracy.
„Akademia Przedsiębiorczości” to nie jedyna wspólna inicjatywa Biura Rozwoju Kompetencji i Banku Santander. W listopadzie i grudniu 2023 r. odbył się cykl spotkań z ekspertami #MeetUp UMCS, którzy połączyli rozwój zawodowy z pasją dzięki działalności w sieci. Podczas wydarzeń, których hasło przewodnie brzmiało: „Marka osobista w sieci”, gościliśmy prof. Andrzeja Dragana (uznany fizyk, fotograf), Paulinę Mikułę (kanał „Mówiąc inaczej”), dr. Tomasza Rożka (kanał „Nauka. To lubię”) i Konrada Gładyszka (kanał „Między słowami”).
Jeżeli interesują Cię spotkania z pracodawcami z określonych branż, za które możesz zdobyć certyfikat, weź udział w takich projektach jak „Paszporty Biznesu” na Wydziale Filologicznym oraz „Laboratoria Kariery” na Wydziale Chemii. Poznasz osoby pracujące w międzynarodowych zespołach, dowiesz się, jakie są wymagania rekrutacyjne oraz zgłębisz codzienne wyzwania czekające na pracowników. Dodatkowo często podczas takiego wydarzenia można złożyć swoje CV i nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem, np. poprzez odbycie praktyk, stażu czy po prostu podpisując umowę o pracę.
Pierwsze doświadczenie zawodowe możesz zdobywać także w wolnym od zajęć czasie. Każda praktyka/staż oraz praca dorywcza/stała pozwala nabyć umiejętności i kompetencje, które można wykorzystać w przyszłości. Pamiętaj, że nawet zwykła „praca na słuchawce” jest źródłem cennego doświadczenia, np. uczy organizacji własnego czasu oraz sposobów radzenia sobie z różnymi, także trudnymi klientami. Dzięki odbytym praktykom/stażom oraz innym zajęciom możesz wzbogacić swoje CV i zainteresować potencjalnych pracodawców. Oferty pracy, praktyk i staży znajdziesz na stronie: www.brk.umcs.pl.
Doświadczenie zawodowe i życiowe zdobędziesz również dzięki szeroko rozumianej działalności na rzecz swojej uczelni. Możesz pomagać przy organizacji wielu wydarzeń, np. gal, konferencji, uroczystości, dni otwartych, spotkań z ciekawymi gośćmi i wielu innych. Jeżeli interesuje Cię taka forma wolontariatu, to warto nawiązać współpracę z Centrum Promocji UMCS. Wolontariusze i wolontariuszki współpracujące z tą jednostką biorą udział w różnego rodzaju spotkaniach z młodzieżą, prezentacjach, wydarzeniach i wyjazdach, podczas których promują uniwersytet i naszą ofertę kształcenia oraz zachęcają do studiowania na UMCS. Wolontariat jest możliwy także poza uczelnią, np. w schroniskach dla zwierząt, domach kultury, świetlicach młodzieżowych, fundacjach charytatywnych, stowarzyszeniach (m.in. pomoc przy Szlachetnej Paczce) lub przy organizacji wydarzeń o zasięgu lokalnym oraz ogólnopolskim.
Możliwości jest naprawdę wiele, a każda z nich będzie bezcenna przy zdobywaniu nowych umiejętności i doświadczeń. Wszystkie dodatkowe działania, które podejmiesz podczas studiów, mogą być dla przyszłego pracodawcy dowodem na Twoją aktywność i osobistą przedsiębiorczość oraz znakiem, że warto wybrać właśnie Ciebie.
Moja przygoda w samorządzie uczelnianym zaczęła się już na I roku za namową znajomych. Dodatkowo jestem ambasadorem CIMA POLSKA. Uważam, że to najlepsze decyzje w mojej karierze studenckiej i… zawodowej.
Rozpoczynając studia, nie miałem pojęcia, czy wybrałem dobry kierunek i co mnie zawodowo interesuje. Precyzowałem to metodą prób i błędów. Uważam, że nie ma lepszego miejsca, by sprawdzić się, rozwinąć i przetestować swoje umiejętności, niż samorząd. Praca w samorządzie i bycie ambasadorem organizacji CIMA Polska dodały mi pewności siebie oraz pomogły rozwinąć sieć moich kontaktów z pracodawcami. Niezależnie od kierunku, na jakim studiujemy, samorząd oraz inne aktywności umożliwiają rozwinięcie umiejętności wartościowych zarówno dla nas, jak i dla pracodawcy.
Pracuję w Centrum Prawno-Organizacyjnym UMCS oraz jako członek zespołu Welcome Center UMCS. Swoją przygodę z działalnością akademicką rozpocząłem od Studenckiego Koła Dziennikarskiego. Pełniłem także funkcję przewodniczącego Komisji ds. Promocji i Marketingu ZUSS UMCS, gdzie odpowiadałem m.in. za promocję realizowanych przez samorząd wydarzeń. Od kilku lat współpracuję z pełnomocnikiem rektora ds. umiędzynarodowienia kształcenia, a za swoją działalność w 2021 r. Parlament Studentów RP przyznał mi nagrodę Pro Juvenes w kategorii Student zaangażowany społecznie. Od marca 2023 r. pełnię funkcję przewodniczącego Rady Studentów Lublina oraz jestem członkiem Rady Programowej Europejskiej Stolicy Młodzieży. Doświadczenia te pozwoliły mi na objęcie funkcji dyrektora Centrum Komunikacji Parlamentu Studentów RP oraz członka Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Zaangażowanie się na etapie studiów w liczne aktywności zaowocowało w moim przypadku zdobyciem wiedzy, doświadczenia, umiejętności, kontaktów oraz kompetencji miękkich, które aktualnie są poszukiwane przez pracodawców. To był też dobry czas na popełnianie błędów i wyciąganie z nich odpowiednich wniosków. W związku z tym po ukończeniu kształcenia na UMCS moje CV było gotowe na wyzwania stawiane przez współczesny rynek pracy.
Otrzymałem stypendium „Najlepszego wnioskodawcy UMCS”, co pomogło mi nawiązać kontakt ze społecznością uniwersytecką. Pełnię funkcję przewodniczącego Komisji ds. Umiędzynarodowienia w ZUSS UMCS. Poza uczelnią jestem zaś wolontariuszem w Fundacji Sempre a Frente i Ambasadorem DiscoverEU.
Zauważyłem, że im częściej mówisz „tak” szansom, tym bardziej masz otwarty umysł, a możliwości działania, pracy i kariery same Cię znajdują. UMCS oferuje szeroką gamę zajęć – część z nich jest tworzona przez samą uczelnię, a część przez jej studentów. Dla mnie szczególnie ważny jest cykl warsztatów „Career&Me”, organizowanych przez Biuro Rozwoju Kompetencji, podczas których spotykamy się z pracodawcami i zdobywamy kompetencje cenne na rynku pracy.
Oprócz zajęć na uczelni i pracy naukowej biorę udział w wielu innych aktywnościach. Jestem członkinią kilku studenckich kół naukowych na wydziale, takich jak np. Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów, organizuję różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, w których biorą udział zarówno polscy studenci, jak i ci pochodzący z innych krajów. Przez lata byłam również zaangażowana w kilka inicjatyw promujących nasz uniwersytet.
Głęboko wierzę, że zdobyte doświadczenie pomogło mi rozwinąć umiejętności związane z pracą zespołową, tworzeniem sieci kontaktów i wystąpieniami publicznymi. Ponadto szybko rosnąca społeczność studentów cudzoziemców dała mi możliwość interakcji z ludźmi z prawie wszystkich kontynentów. Uważam, że był to jeden z największych powodów mojej tolerancji i gotowości do akceptacji różnorodności (Tekst został przetłumaczony z języka angielskiego).
Tekst ukazał się w specjalnym wydaniu „Wiadomości Uniwersyteckich” dla kandydatów na studia. Treść przygotowała Patrycja Brygoła z Biura Rozwoju Kompetencji UMCS.