Relacja - Fotograf z Auschwitz

Kolejnym wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów 70-lecia UMCS było spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki pt. „Fotograf z Auschwitz”. Dodatkowo spotkanie wzbogacono projekcją filmu „Portrecista” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego. Wydarzenie miało miejsce 25 lutego 2014 roku o godzinie 11.00 w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS.

Głównym bohaterem - zarówno książki, jak i filmu - jest Wilhelm Brasse, który w czasie II wojny światowej pełnił funkcję fotografa w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Według jego własnych szacunków wykonał on około 50 tys. portretów więźniów. Film dokumentalny wyświetlany w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego dotyczył pracy tego właśnie fotografa w obozie. Była to zarazem opowieść o ofiarach zbrodni hitlerowskich, ich cierpieniu i śmierci. Podczas projekcji panowała pełna skupienia i szacunku cisza, a w oczach wielu uczestników spotkania można było dostrzec łzy. Rozmowa, która później została przeprowadzona z Anną Dobrowolską dotyczyła m.in. prac nad tworzeniem filmu i książki, która jest albumem wcześniej niepublikowanych zdjęć Wilhelma Brasse. Uczestnicy spotkania byli poruszeni treścią filmu. Z pewnością wywołał refleksję na temat obozów koncentracyjnych i sytuacji więźniów.

Organizacją wydarzenia zajął się Zakład Teorii Literatury, Zakład Językoznawstwa Ogólnego oraz Studenckie Koło Naukowe Medioznawców IFP UMCS.

Tekst opracowała Magdalena Zalewska
Koło Dziennikarskie Studentów Wydziału Humanistycznego UMCS

    Aktualności