70 lat wspomnień czar minęło jak jeden dzień… czyli PRL-owskich

12 grudnia 2013 r. na Wydziale Politologii UMCS Politologiczne Koło Naukowe zorganizowało przedsięwzięcie składające się z kilku etapów, z których każdy bezpośrednio odnosił się do jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a tym samym do okresu PRL, w którym powstał.

Pierwsza część niniejszego projektu składała się z debaty odnoszącej się do życia mieszkańców Lublina oraz działalności Uniwersytetu w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W debacie udział wzięli Prof. zw. dr hab. Iwona Hofman, dr hab. Wojciech Sokół prof. nadzw., opiekun Politologicznego Koła Naukowego, Sławomir Grzechnik – Kierownik Działu Zbiorów Sztuki Realizmu Socjalistycznego Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Monika Januszek - Specjalista ds. promocji Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, prof. dr hab. Ewa Maj, Kierownik Zakładu Myśli Politycznej na Wydziale Politologii UMCS,  Prof. zw. dr hab. Jan Jachymek, dr hab. Alicja Wójcik, prof. nadzw., dr hab. Stefan Stępień, prof. nadzw. oraz Leszek Wiśniewski –Telewizja Polska.

Każdy uczestnik debaty mógł wysłuchać wspomnień starszych profesorów, który rozpoczynali pracę, gdy UMCS był bardzo młodym Uniwersytetem oraz obejrzeć ciekawą wizualizację jak dane miejsca w Lublinie wyglądają teraz a jak wyglądały 30-40 lat temu (np. al. PKWN w latach 70 a ul. Głęboka teraz lub plac Bolesława Bieruta w latach 80 a plac Isaac Singera dziś).

Część druga składała się z wystawy obrazującej życie społeczno-polityczne w PRL, zaprezentowanej w salach Wydziału Politologii UMCS. Wystawa odnosiła się głównie do plakatów z okresu lat 50 PRL, które zostały udostępnione przez Muzeum Socrealizmu w Kozłówce oraz w rzeczy domowego użytku, chociażby Radio "Szarotka", album o Lublinie z lat 80, domofon z lat 70 czy statut PZPR-u. Atmosferę wystawy o PRL-u idealnie wkomponowała muzyka z tamtych lat oraz puszczany przez studentów film fabularny z Lublinem w tle (z roku 1971) "150 na godzinę" reż. Wandy Jakubowskiej.

Trzecią część niniejszego projektu obejmował konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjalnych z zakresu tematyki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

fot. Elżbieta Szulc-Wałecka

 

    Aktualności

    Autor
    Anna Jakubaszek
    Data dodania
    14 stycznia 2014