Rozmowy dyplomatyczne z Ambasadorem Ugandy w Polsce

21 listopada 2024 r. w kolejnym spotkaniu z cyklu „Rozmowy dyplomatyczne” gościliśmy ósmego szefa misji dyplomatycznej i zarazem pierwszego przedstawiciela państwa afrykańskiego – JE Stephena Mubiru, Ambasadora Republiki Ugandy w Polsce. Spotkanie tradycyjnie odbyło się w murach Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Wizytę na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej dyplomata złożył w towarzystwie drugiej sekretarz Jessici Namuddu. Delegację dyplomatyczną przywitali: prorektor ds. ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych prof. dr hab. Marek Pietraś i zastępca dyrektora ISM dr hab. Katarzyna Marzęda-Młynarska, prof. UMCS.

Otwarte spotkanie z ambasadorem rozpoczęło się od wykładu pt. "Perspektywy polityki zagranicznej Ugandy w szybko zmieniającym się świecie i rosnącym znaczeniu Globalnego Południa”. Wystąpieniu szefa misji dyplomatycznej przysłuchiwała się zgromadzona na auli społeczność akademicka, jak również licealiści ze szkół partnerskich. Stephen Mubiru skupił się na przedstawieniu kluczowych założeń polityki zagranicznej, położenia geograficznego i systemu ustrojowego Ugandy. Zaprezentował także kluczowe obszary współpracy w skali regionalnej i globalnej, rozwój systemów bezpieczeństwa i edukacji oraz wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Z kolei podczas drugiej części spotkania, która tradycyjnie przybrała postać sesji Q&A, Jego Ekscelencja udzielał odpowiedzi na zadawane przez publiczność pytania.  

Diplomatic Talks to cykl spotkań, w ramach których Instytut Stosunków Międzynarodowych UMCS zaprasza ambasadorów akredytowanych w Polsce na dyskusje poświęcone współczesnym stosunkom międzynarodowym. Jednym z głównych celów Rozmów dyplomatycznych jest dostarczanie studentom informacji na temat zmieniającego się świata, a także pobudzanie ich do myślenia nt. zachodzących procesów międzynarodowych. Dotychczas w ramach Diplomatic Talks na UMCS gościli szefowie misji dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych, Niderlandów, Niemiec, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Turcji.


fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    22 listopada 2024