Jak spojrzy na kogo, to już pożre od razu

Źródło: polona.pl

W Światowym Dniu Tygrysa sprawdzamy w kartotece Słownika stereotypów i symboli ludowych, co mieszkańcy dawnej wsi polskiej wiedzieli o tym egzotycznym zwierzęciu. Okazuje się, że choć tygrysy nie żyją w Polsce, to pojawiają się w wielu przekazach ludowych. Niektóre z nich pochodzą z końca XIX wieku.

W tomie Krakowskie (1874) Oskara Kolberga w dziale Wyobrażenia o początku świata, o ziemi, niebie, piekle jest opis lasów, które mają znajdować się przy wejściu do piekła. Zamieszkują je straszne zwierzęta, w tym cygrysy:

Niebezpieczne tygrysy pojawiają się też w baśniach ludowych – tu strzegą wejść do zamków lub do góry, w której znajduje się studnia z młodą [= odmładzającą] wodą. 

Jak się jednak okazuje, nasze rodzime zwierzęta domowe mogą pokonać drapieżne tygrysy, lwy, a nawet słonie, o czym mowa w bajce opublikowanej w „Wiśle” w 1898 roku. Przedstawiona jest w niej bitwa zwierząt:

A jakie innne egzotyczne zwierzęta zamieszkują nasze lasy? Między innymi małpy i wielbłądy, o czym z pewnością będziemy pisać!

    Aktualności

    Data dodania
    29 lipca 2024