Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Śnieżyczki w Ogrodzie Botanicznym UMCS, fot. Agnieszka Dąbrowska
Od kilku dni z różnych rejonów Polski docierają informacje, że zakwitły już śnieżyczki. To wyjątkowe kwiaty, które mimo niewielkich rozmiarów są w stanie przebić śniegi, dlatego nazywane są przebiśniegami, przebijśniegami czy podśnieżkami. Czemu zima i śnieg są im niestraszne? Wyjaśnia to bajka ajtiologiczna:
„Gdy Pan Bóg stworzył kwiaty, były one jeszcze bezbarwne. Otrzymały więc rozkaz, by sobie barwę wybrały. No to jeden obrał sobie barwę białą, drugi czerwoną, trzeci żółtą, a inny niebieską. Kiedy i barw zabrakło, następne kwiaty mogły sobie wybraną barwę pożyczyć u poprzednich, tak że w końcu wszystkie zaopatrzone były w barwę, prócz jednego. Był to kwiatek mały i niepozorny i nie umiał tak się pokręcić jak inne. Toteż nikt nie chciał mu swojej barwy użyczyć. I rozpłakał się mały kwiatek. Wtedy nadleciał wiatr, a widząc płaczący kwiatek, machnął ogonem, zasypując mu twarz piaskiem. A był on tak złośliwy, gdyż także nie zdołał otrzymać barwy. Kwiatek zatoczył się i usiadł pod płotem, i płakał tym więcej. I nadszedł także bezbarwny i tym bardziej złośliwy mróz, a zobaczywszy mały, bezbarwny kwiatek płaczący, zaczął go boleśnie szczypać. I zmarzłby mały kwiatek, gdyby nie śnieg. Widząc go tak bezlitośnie prześladowanego, ulitował się nad nim, otuliwszy go swym białym płaszczem. I dobrze było małemu kwiatkowi ze śniegiem. A kiedy ten odejść musiał w strony północne, długie i czułe było pożegnanie. Z wdzięczności za towarzystwo zostawił mu śnieg swoją białą barwę. I strojny w nią rozwija się mały kwiatek pod śniegiem, kiedy to inne się go boją i unikają. Otrzymał on też nazwę śnieżyczki” (za: Jerzy Wojciech Szulczewski, Pieśni bez końca. Zbiór tekstów folklorystyczno-etnograficznych, pod red. Wojciecha Łysiaka, Poznań 1996, s. 191-192).
Fot. Radomil Źródło: Wikipedia
Hasło ŚNIEŻYCZKA zostało opublikowane w zeszycie Kwiaty (2019). To jedno z mniejszych haseł w naszym słowniku, ale nie wyobrażamy sobie, żeby wśród kwiatów zabrakło tego śnieżnego zwiastuna wiosny ♥