Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W lipcu 2017 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem HR Excellence in Research. Nagroda ta, przyznawana przez Komisję Europejską, trafia do instytucji, które wdrażają działania na rzecz poprawy warunków pracy i rozwoju kariery naukowej oraz stosują się do zasad określonych w Europejskiej Karcie Naukowca. Uzyskanie tego wyróżnienia przyczyniło się do zintensyfikowania działań na rzecz poprawy zasad rekrutacji pracowników, warunków ich pracy oraz etyki zawodowej na UMCS. Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi działaniami Zespołu wdrażającego Strategię HR Excellence in Research na UMCS.
Po kontroli Komisje Europejskiej, 27 marca 2023 roku odnowione zostało wyróżnienie „HR Excellence in Research” dla naszej uczelni. W 2022 roku złożony został raport z wdrażania strategii HR Excellence in Research na UMCS. Uniwersytet otrzymał rekomendacje do planu działań na najbliższe lata, które będą konsekwentnie wdrażane. Najbliższa kontrola realizacji strategii odbędzie się w 2026 roku.
Od 2023 roku trwaja prace nad realizacją na lata 2023-2025. W ramach wyróżnienia zaplanowane zostały m.in. następujące działania:
Działania te konsekwentnie są realizowane.
Od 2024 roku UMCS jest członkiem sieci EURAXESS, uczestnictwo w sieci koordynuje Centrum Współpracy Międzynarodowej. W ramach działań jednostki przetłumaczone zostały treści przydatne pracownikom z zagranicy dot. zatrudniania, płac i spraw socjalnych. Treści dostępne są w zakładce Employee w serwisie anglojęzycznym UMCS. W ubiegłym roku w ramach realizacji projektu GOING "GO INternational, go Great! Rozwój UMCS w zakresie obsługi kadry zagranicznej i zwiększania potencjału badawczego” organizowana była szkoła MSCA dla nuakowców chcących realizować w UMCS grant MSCA Postodctoral Fellowship.
Centrum Badań Naukowych realizuje cykl szkoleń/warsztatów dla pracowników naukowych UMCS oraz doktorantów Szkół Doktorskich UMCS. Celem szkoleń jest wsparcie procesu pozyskiwania funduszy od instytucji zewnętrznych na realizację projektów badawczych oraz rozwój kompetencji w zakresie skutecznego zarządzania własnym projektem i w pracy z doktorantami i doktorantkami. Realizowany był także, dedykowany pracownikom uczelni program „Mentoring UMCS”. Głównym celem programu „Mentoring UMCS” jest wsparcie aktywności naukowej pracowników i pracowniczek Uczelni. W ramach programu można współpracować z mentorem – doświadczonym przedstawicielem świata nauki – który pomoże przygotować wnioski aplikacyjne do różnych instytucji projektowych.
Ważną jednostką pod kątem wdrażania polityki HR Excellence jest także Zespół ds. Równości. Zadania Zespołu ds. Równości koncentrują się na wdrażaniu rekomendacji zawartych w Planie Równości Płci (przyjętym decyzją Senatu we wrześniu 2022 roku) oraz realizacji bieżących zadań polityki antydyskryminacyjnej na UMCS.
W nabliższym czasie planowane są szkolenia poświęcone zagadnieniom równościowej rekrutacji pracownic i pracowników oraz komunikacji bez przemocy w środowisku akademickim. Relaalizowane jest także badanie dotyczące przebiegu kariery zawodowej wśród pracowników naukowych UMCS. To tylko kilka z szeregu działań zespołu, po więcej informacji zapraszamy do sprawdzenia zakłądki „Równość” w serwisie UMCS.
Zespół monitorujący ds. wdrażania strategii HR Excellence in Research planuje konsekwentnie realizować zadania zaplanowane w ostatnim raporcie złożonym do KE. Aktualnie Zespół pracuje nad następującymi aktywnościami:
W najbliższym czasie planowne jest w UMCS przeprowadzenie ankiety badającej poziom wdrożenia strategii HR Excellence in Research w UMCS. Gorąco zachęcamy do zabrania głosu i wzięcia udziału w ankiecie. Dostepna ona będzie do 30 maja br.
Zespół monitorujący ds. wdrażania strategii HR Excellence in Research na UMCS