Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Szanowni Państwo,
zapraszamy na wykład prof. dr. hab. Andrzeja Buko o archeologii Chełma, promujący książkę pt. "Chełm przedlokacyjny. Na styku kultur i cywilizacji", Warszawa 2024, której Wydawcą jest Instytut Archeologii i Etnologii PAN.
Kiedy? 16 maja 2025 r., godz. 12.00
Mmiejsce: Sala Obrad Rady Wydziału Historii i Archeologii UMCS (sala nr 9, parter budynku), Pl. M. Curie-Skłodowskiej 4A
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu omawianej publikacji.
Profesor w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN oraz em. profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobywał doświadczenia wykopaliskowe na terenach Polski, Francji, Italii, Norwegii, Jordanii i Hiszpanii. Zainteresowania naukowe skupia wokół ceramologii archeologicznej, początków państwa polskiego i cywilizacji europejskiej. Od 2003 roku realizuje projekty badawcze dotyczące pograniczy etnicznych i kulturowych w kontekście formowania się państw środkowoeuropejskich (Informacja: Prof. dr hab. Andrzej Buko - Instytut Archeologii i Etnologii).
MONOGRAFIE: Chełm przedlokacyjny Na styku kultur i cywilizacji
Fragment wstępu z publikacji:
"Położony na środkowo-wschodniej peryferii współczesnej Polski Chełm jest miastem niezwykłym. Jak niewiele innych poszczycić się może dziedzictwem historycznym różnych kultur i cywilizacji. Ich świadectwem jest przetrwałe w kopalnej formie patrymonium kulturowe nawiązujące ideowo do spuścizny Słowian Wschodnich i Zachodnich, kultur zachodnioeuropejskich i śródziemnomorskich, w tym cywilizacji bizantyjskiej".