Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Członkowie Koła Nauk Pomocniczych Historii pod opieką merytoryczną dra hab. Tomisława Giergiela, prof. UMCS z Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Wydziału Historii i Archeologii UMCS, zapraszają wszystkich zainteresowanych na promocję publikacji pt. "Herby i fotografie porcelanowe na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Lipowej w Lublinie do 1918 roku". Materiały Koła Nauk Pomocniczych Historii UMCS, pod red. Jana Gagackiego, T. 1, Lublin 2025.
W programie spotkania przewidziana jest także prezentacja dokumentacji o nagrobku Skłodowskich w Kijanach.
Wydanie niniejszej publikacji było możliwe dzięki uzyskaniu przez KNPH dotacji w Konkursie Grantowym Władz Rektorskich UMCS.
"Studenckie Koło Nauk Pomocniczych Historii działające na Wydziale Historii i Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowało 19 herbów i 67 fotografii porcelanowych umieszczonych na nagrobkach cmentarza rzymsko-katolickiego przy ul. Lipowej w Lublinie do 1918 roku. Te źródła ikonograficzne nie były dotąd poddawane badaniom naukowym. W niniejszej publikacji znajdują się teksty dotyczące identyfikacji herbów oraz ich właścicieli pochowanych na nekropolii, a także innych symboli, zwłaszcza militarnych znajdujących się na nagrobkach, jak również kilka studiów z analizą i interpretacją fotografii porcelanowych. (...) Publikacja zawiera teksty o procesie wytwarzania zdjęć porcelanowych, ich klasyfikacji oraz informacji na temat wyglądu osób pochowanych, a także ich ubiorów, co skłania do refleksji o panującej wówczas modzie. (...)" [fragment Streszczenia publikacji].
Kiedy? 14 maja 2025 r., godz. 12.30
Miejsce: Sala Obrad Rady Wydziału Historii i Archeologii (sala nr 9), pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A
Zapraszamy do udziału!