Książka dr Renaty Lesiakowskiej

Lubicie inspirujące historie...? Juliusz Bursche – duchowny, patriota, lider, który w najtrudniejszych momentach historii stawiał na wartości, a nie na kompromisy.
 
Jeśli interesują Cię opowieści o mniej oczywistych bohaterach, którzy kształtowali Polskę, zapraszamy zainteresowanych do sięgnięcia po interesującą lekturę dr Renaty Lesiakowskiej z Katedry Historii XVI-XIX w. i Europy Wschodniej Instytutu Historii UMCS:
 
„Lider polskiego protestantyzmu. Leader of Polish Protestantism”... To świetna okazja, by poznać realia asymilacji niemieckich protestantów w drugiej połowie XIX wieku oraz rolę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w polskim społeczeństwie.
 
Dwujęzyczna publikacja ukazała się nakładem lubelskiego Wydawnictwa Naukowego Episteme.

Książka powstała w oparciu o dodatkowe materiały zgromadzone w trakcie prowadzenia badań dotyczących asymilacji osób pochodzenia niemieckiego żyjących w społeczeństwie polskim w drugiej połowie XIX wieku. Ma na celu przede wszystkim popularyzację wiedzy o nadal mało znanej poza środowiskami ewangelickimi postaci jednego z najważniejszych polskich protestantów.

Z recenzji prof. dr. hab. Mieczysława Ryby:

Praca stanowi [...] wkład w uzupełnienie wiedzy co do postaw społeczności ewangelickiej w XX wieku [...]. Opisanie życia i działalności Juliusza Bursche, ważnego przedstawiciela duchowieństwa ewangelickiego, które wybrało opcję polską w najtrudniejszych momentach historii, jest od strony poznawczej bardzo wartościowe.

Publikacja sfinansowana została ze środków Ministerstwa Nauki w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa.


Informacja: Nauka UMCS | Instytut Historii UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    19 lutego 2025