Dzień Historyka 2023 - relacja

12 maja 2023 r. na Wydziale Historii i Archeologii, w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbyła się XIV edycja Dnia Historyka. Tym razem, tematem przewodnim był „Szalony wiek XX, czyli o wolności słowa i nie tylko”.

Liczne dyskusje, warsztaty i wydarzenia towarzyszące przyciągnęły młodzież z różnych szkół średnich z województwa lubelskiego i ościennych. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z:

  1. I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie
  2. Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie
  3. Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Lublinie
  4. Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie
  5. Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie
  6. V LO im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  7. III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Zamościu
  8. IV LO im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie
  9. II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie
  10. I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

Słowo wstępu uroczyście wygłosił Prorektor ds. ogólnych, dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS, zachęcając wszystkich do studiowania na Wydziale Historii i Archeologii, poznawania nowych możliwości, jakie daje oferta studiów…, aby „każdy mógł stać się częścią wspólnoty universitas, bowiem Uniwersytet to nie tylko miejsce badań naukowych, ale przede wszystkim miejsce realizacji własnych pasji, zainteresowań…”.

Pan Dyrektor Instytutu Historii, dr hab. Dariusz Słapek, prof. UMCS podkreślił z kolei, że „… człowiek od zarania dziejów uczy się na własnych błędach, bliżej mu zatem do wizji historyka, który zajmuje się nie tylko przeszłością, ale na podstawie tej przeszłości, potrafi przewidywać przyszłość”.

Koordynatorkami przedsięwzięcia były Pani dr Małgorzata Szabaciuk z Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii oraz Pani dr Monika Napora z Katedry Metodologii i Badań nad XX-XXI wiekiem.

Dodatkową atrakcją dla Gości był warsztat z cyklu „Metaversum – perspektywy i wyzwania dla humanistyki”. Specjaliści zajmujący się różnymi aspektami świata cyfrowego: prof. dr hab. Jan Pomorski, dr hab. Andrzej Radomski, prof. UMCS, mgr Karol Kasprowicz oraz przedstawiciel warszawskiej firmy Workroom, Andrzej Horoch wprowadzili uczestników w świat problematyki metaversum, zarówno w dyskursie historycznym, jak i życiu codziennym.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Naszym Gościom za udział w wydarzeniu i miło spędzony czas, pracownikom naukowym, przedstawicielom i członkom Kół Naukowych z WHiA (Kołu Naukowemu Studentów Krajoznawców, Kołu Metodologicznemu Historyków, Kołu Nauk Pomocniczych Historii, Studenckiemu Kołu Naukowemu Archiwistów, Kołu Naukowemu Amatorów Antyku), opiekunowi i członkom Kabaretu Em-Ce-Es, studentom i doktorantom Wydziału, wspaniałym koordynatorkom tegorocznego Dnia Historyka, Centrum Promocji UMCS, TVP3 Lublin, Akademickiemu Radiu Centrum oraz wszystkim tym, którzy swoją pracą przyczynili się do promocji Naszego Wydziału i organizacji DH 2023.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć, krótką relacją Instagram’ową, filmikiem oraz nagraniami TVP3 Lublin, Akademickiego Radia Centrum: https://lublin.tvp.pl/69815674/dzien-historyka-w-umcs, https://centrum.fm/umcs-oferuje-nam-powrot-do-przeszlosci.

Zdjęcia / relacja: Paulina Litka, Magdalena Jabłońska-Kwiecień, Mykyta Karpukhin, KMH UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    22 maja 2023