Wyjazdy dla pracowników w ramach programu Erasmus+ 2022/23

Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z zasadami międzynarodowej mobilności edukacyjnej pracowników w ramach programu Erasmus+.

W ramach działań Akcji 1 programu Erasmus+ Mobilność studentów i pracowników instytucji szkolnictwa wyższego możliwe jest w latach 2022/23 i 2023/24 finansowanie z funduszy programu wyjazdów zagranicznych pracowników UMCS w celach prowadzenia zajęć lub w celach szkoleniowych. Z krótkich wyjazdów w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych w zagranicznych uczelniach mogą korzystać nauczyciele akademiccy oraz specjaliści z przedsiębiorstw. Nauczyciele akademiccy mogą wyjeżdżać do zagranicznych szkół wyższych, z którymi ich macierzyste uczelnie (wydziały) posiadają aktualne i obowiązujące na dany rok umowy międzyinstytucjonalne Programu Erasmus+ 2021-27. Wnioskiem o dofinansowanie wyjazdu z funduszy Programu jest zatwierdzone podpisami przez instytucję wysyłającą i przyjmującą „Porozumienie dot. programu nauczania” nauczyciela. Zajęcia prowadzone przez wykładowców lub specjalistów z przedsiębiorstw muszą stanowić integralną część aktualnego programu nauczania na danym kierunku studiów w UMCS.

Wyjazdy pracowników uczelni w celach szkoleniowych
Pracownicy szkół wyższych mogą również wyjeżdżać na krótkie okresy do instytucji zagranicznych, np. przedsiębiorstw, organizacji, instytucji edukacyjnych, w tym uczelni, w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych na swoim stanowisku pracy lub funkcji (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, działania typu work shadowing, itp.). Wnioskiem o dofinansowanie wyjazdu z funduszy Programu jest zatwierdzone podpisami przez instytucję wysyłającą i przyjmującą „Porozumienie dot. programu szkolenia” pracownika.

Warunki finansowe wyjazdów
Mobilność pracownika może przebiegać w formie: zajęć prowadzonych bezpośrednio (classroom/face-to-face teaching), lub w formie udziału zdalnego/wirtualnego/on-line, mieszanego/hybrydowego (blended mobility) zgodnie z ustaleniami dokonanymi przed wyjazdem uczestnika mobilności jednak dofinansowanie ze środków programu Erasmus będzie przysługiwało uczestnikowi tylko i wyłącznie za czas rzeczywistego pobytu za granicą. Uczelnia może zobowiązać Uczestnika do przedłożenia dokumentów (jak np. rachunków, faktur, biletów, ewentualnie innych dokumentów) potwierdzających okres rzeczywistego (fizycznie) pobytu Uczestnika za granicą. Środki z programu Erasmus+ są przeznaczone na ryczałtowe dofinansowanie kosztów podróży i utrzymania za granicą. Kwota wsparcia indywidualnego zależy od długości pobytu oraz kraju docelowego. Pracownicy uczelni otrzymują środki na wyjazd ze swojej uczelni macierzystej, a pracownicy przedsiębiorstw - z uczelni zapraszającej. Planujący wyjazd powinni uwzględnić ograniczenia wynikające z przeciwdziałaniu rozmaitym zagrożeniom (np. programu walki z SARS-Cov-2) w uczelni partnerskiej (organizacja zajęć in-class/on-line) i w kraju docelowym (ograniczenia społeczne w poruszaniu się, podróżowaniu, zakwaterowaniu), włącznie z możliwością skierowania uczestnika przekraczającego granicę na kwarantannę.

Zainteresowani pracownicy UMCS przygotowują (w języku zajęć dydaktycznych lub języku szkolenia, najlepiej w języku angielskim):

  • nauczyciele akademiccy - „Porozumienie dot. programu nauczania” na uczelni zagranicznej, z którą odpowiedni wydział/instytut ma podpisaną umowę o wymianie w programie Erasmus+ ważną na rok akademicki 2022/23 (umowy Programu Erasmus+ 2014-20 nie są uznawane za ważne w roku 2023),
  • inni pracownicy UMCS - „Porozumienie dot. programu szkolenia” na uczelni zagranicznej lub w innej instytucji szkoleniowej w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+ (załączone na str. 2).

W ww. dokumencie powinna zostać dodatkowo wyraźnie wskazana forma realizacji mobilności i wyrażona gotowość instytucji zagranicznej do przyjęcia uczestnika na nauczanie lub szkolenie na miejscu.

Z doświadczeń z lat ubiegłych oraz przyjętych na UMCS zasad wynika, że finansowane będą wyjazdy nie dłuższe niż 2-5 dni roboczych, zaplanowane do realizacji pomiędzy listopadem 2022 a końcem września 2024 roku.

Prawidłowo wypełnione, uzgodnione i podpisane „Porozumienia” wraz z oświadczeniem dot. danych osobowych (RODO E+ 2022/23/24) należy przesyłać pocztą do Biura Programu Erasmus w DS Grześ, ul. Langiewicza 24, pok. 12, 20-035 Lublin (wydruki papierowe), lub skany ww. dokumentów pocztą e-mail na adres: ryszard.straszynski@umcs.pl do dnia 5 października 2022 r.

Decyzje o przydzieleniu dofinansowania Programu na wyjazd podejmuje Komisja Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia w październiku br. O wynikach kwalifikacji uczestnicy zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną. Zasady oraz stawki dofinansowania dotyczące organizacji wyjazdów pracowników ramach Akcji 1 - międzynarodowa mobilność edukacyjna na UMCS  podane są w odpowiednich zakładkach strony.

Szczegółowe informacje (właczając wszystkie załączniki do pobrania) można znaleźć na stronie: Międzynarodowa mobilność edukacyjna pracowników - Erasmus Plus.

Wydziałowy Koordynator ds. współpracy z zagranicą: dr Justyna Wiśniewska

    Aktualności

    Data dodania
    28 czerwca 2022