Naukowczynie z Katedry IBiEM na konferencji w Łodzi

4 lutego na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kultura książki i informacji”, zorganizowana przez Katedrę Informatologii i Bibliologii UŁ oraz Sekcję Kultury Książki i Informacji Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

W wydarzeniu udział wzięły również badaczki z Katedry Informatologii Bibliologii i Edukacji Medialnej UMCS:

dr hab. prof. UMCS Anita Has-Tokarz, która wraz z dr Halyną Lystvak, stypendystką Funduszu Wyszehradzkiego z Katedry Technologii Medialnych, Informacji i  Biznesu Książkowego Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska, zaprezentowała wystąpienie pt. SI w służbie książki: nowe wyzwania wydawnicze.

Sztuczna inteligencja (SI) dynamicznie zmienia działalność wydawniczą i marketing książki, otwierając nowe możliwości oraz stawiając wyzwania technologiczne, etyczne i prawne. SI optymalizuje procesy produkcyjne, dystrybucyjne i przewidywanie preferencji czytelniczych. Jednocześnie trwa debata o granicach wykorzystania SI, materiałach do jej nauczania i prawach autorskich do treści generowanych algorytmicznie. W referacie przeanalizowano przykłady wykorzystania SI w branży wydawniczej w Polsce i Ukrainie. W obu krajach SI wspiera projektowanie graficzne, rozpowszechnianie książek, strategie marketingowe stosowane przez wydawców, personalizację rekomendacji. Eksperymentuje się z generowaniem okładek, ilustracji i treści tekstowych, powstają interaktywne projekty, np. chatboty do komunikacji z postaciami literackimi. W wystąpieniu omówione zostały również wyzwania dla branży książkowej w dobie SI, takie jak, m.in. homogenizacja treści, ograniczenie roli człowieka, kwestie etyczne i regulacje prawne (obowiązujące i projektowane).

- dr Renata Malesa, która wygłosiła referat pt. Biblioteka wobec potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Przegląd działań światowych, europejskich i krajowych.

W referacie omówiono działalność bibliotek i organizacji bibliotekarskich (światowych i polskich) realizujących projekty na rzecz seniorów. Przedstawione zostały wytyczne dla bibliotek świadczących usługi na rzecz starzejącego się społeczeństwa, przykłady dobrych praktyk i konkretne projekty, jak np. Library Memory Projekt, Memory Cafe, Golden Hour with the Library, Music&Memory. Szczególną uwagę poświęcono możliwościom wykorzystania potencjału bibliotek wobec problemu rosnącej liczby osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, w tym z demencją i chorobą Alzhaimera (Dementia Friendly Libraries, Forward with Dementia, Aerobik dla mózgu seniora, treningi pamięci).


Konferencja organizowana jest cyklicznie od 2023 roku i dotyczy zagadnień bibliologicznych i informatologicznych rozpatrywanych w kontekście nauk o komunikacji społecznej i mediach oraz nauk o kulturze i religii. Celem tegorocznej  edycji była prezentacja najnowszych wyników badań z zakresu szeroko rozumianej kultury książki i informacji ze szczególnym naciskiem na obszar przestrzeni medialnej, stanowiącej kontekst środowiskowy warunkujący przebieg procesów związanych z produkcją, dystrybucją i konsumpcją książki. Podczas konferencji wygłoszono w sumie 31 referatów.

Gratulujemy Organizatorom wydarzenia i dziękujemy za zaproszenie!

    Aktualności

    Data dodania
    10 lutego 2025