Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
23 stycznia, po 25 latach od premiery, w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN ponownie zaprezentowano film dokumentalny "Magiczne miasto" w reżyserii prof. szt. film. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk z Katedry Dziennikarstwa UMCS.
Obok jubileuszu filmu pokazowi przyświecała także inna ważna okoliczność - 20. rocznica śmierci wybitnego literaturoznawcy i autora metaforycznej mitologii Lublina - prof. Władysława Panasa, który był bohaterem i narratorem filmu. Bez jego koncepcji Lublina jako miasta-księgi film „Magiczne miasto” nie powstałby w tak oryginalnej formie artystycznej. Film ukazuje wielokulturowość i dzieje Lublina jako niezwykłego miasta, które było niegdyś miastem prowincjonalnym, ale także miastem, w którym ważyły się losy Polski i nawet całego świata. Pokaz był połączony ze spotkaniem z reżyserką i autorką scenariusza filmu prof. Nataszą Ziółkowską-Kurczuk, które poprowadził Tomasz Pietrasiewicz - dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. Magiczne miasto zostało wyprodukowane przez Program 2 TVP (producentem wykonawczym była TVP Lublin). Jest to film dokumentalny o wielokulturowości Lublina, miasta, które można określić jako magiczne, jak Praga, Lizbona czy Petersburg. Poczucie jego magiczności mieli chrześcijanie i chasydzi. Katastrofizm przewijający się w poezji Józefa Czechowicza oraz tragiczna śmierć poety zapowiedziały zagładę wielokulturowości. Z dawnego Lublina pozostały pojedyncze obiekty, których przeznaczenie jest zupełnie inne niż pierwotne. Dramat niepamięci nadal rozgrywa się w przestrzeni miasta, co wskazuje na aktualność medialnego przekazu. Oprócz prof. W. Panasa w filmie biorą udział m.in. prof. Monika Adamczyk-Garbowska, prof. Leszek Mądzik, Tomasz Pietrasiewicz, Janusz Opryński, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel oraz nieżyjący już prof. Jerzy Kłoczowski, prof. Tadeusz Radzik, o. Albert Krąpiec. Warstwę narracyjną filmu wzbogacają sceny inscenizowane z udziałem lubelskich aktorów, a także bogata warstwa audialna oraz muzyka prof. Henryka Kuźniaka, autora kompozycji do takich filmów, jak: „Vabank” i „Seksmisja”. Autorem zdjęć jest dr hab. Tomasz Michałowski, który od kilku pracuje w Katedrze Dziennikarstwa Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach. Za montaż odpowiadał red. Tadeusz Sosnowski, a za dźwięk mgr Jacek Grzelak – obaj od lat związani z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS. fot. Patryk Pawłowski / Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto"Pokaz specjalny filmu "Magiczne miasto" |