"Magiczne miasto" - jubileuszowy pokaz filmu o Lublinie

23 stycznia, po 25 latach od premiery, w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN ponownie zaprezentowano film dokumentalny "Magiczne miasto" w reżyserii prof. szt. film. Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk z Katedry Dziennikarstwa UMCS.

Obok jubileuszu filmu pokazowi przyświecała także inna ważna okoliczność - 20. rocznica śmierci wybitnego literaturoznawcy i autora metaforycznej mitologii Lublina - prof. Władysława Panasa, który był bohaterem i narratorem filmu. Bez jego koncepcji Lublina jako miasta-księgi film „Magiczne miasto” nie powstałby w tak oryginalnej formie artystycznej.

Film ukazuje wielokulturowość i dzieje Lublina jako niezwykłego miasta, które było niegdyś miastem prowincjonalnym, ale także miastem, w którym ważyły się losy Polski i nawet całego świata.

Pokaz był połączony ze spotkaniem z reżyserką i autorką scenariusza filmu prof. Nataszą Ziółkowską-Kurczuk, które poprowadził Tomasz Pietrasiewicz - dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN.


Magiczne miasto zostało wyprodukowane przez Program 2 TVP (producentem wykonawczym była TVP Lublin). Jest to film dokumentalny o wielokulturowości Lublina, miasta, które można określić jako magiczne, jak Praga, Lizbona czy Petersburg. Poczucie jego magiczności mieli chrześcijanie i chasydzi. Katastrofizm przewijający się w poezji Józefa Czechowicza oraz tragiczna śmierć poety zapowiedziały zagładę wielokulturowości. Z dawnego Lublina pozostały pojedyncze obiekty, których przeznaczenie jest zupełnie inne niż pierwotne. Dramat niepamięci nadal rozgrywa się w przestrzeni miasta, co wskazuje na aktualność medialnego przekazu.

Oprócz prof. W. Panasa w filmie biorą udział m.in. prof. Monika Adamczyk-Garbowska, prof. Leszek Mądzik, Tomasz Pietrasiewicz, Janusz Opryński, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel oraz nieżyjący już prof. Jerzy Kłoczowski, prof. Tadeusz Radzik, o. Albert Krąpiec. Warstwę narracyjną filmu wzbogacają sceny inscenizowane z udziałem lubelskich aktorów, a także bogata warstwa audialna oraz muzyka prof. Henryka Kuźniaka, autora kompozycji do takich filmów, jak: „Vabank” i „Seksmisja”. Autorem zdjęć jest dr hab. Tomasz Michałowski, który od kilku pracuje w Katedrze Dziennikarstwa Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach. Za montaż odpowiadał red. Tadeusz Sosnowski, a za dźwięk mgr Jacek Grzelak – obaj od lat związani z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.


fot. Patryk Pawłowski / Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN

    Aktualności

    Data dodania
    27 stycznia 2025