Spotkanie z 82 Dywizją Powietrznodesantową USA na WPiD - fotorelacja

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania pracowników UMCS z 82 Dywizją Powietrznodesantową Armii Stanów Zjednoczonych, które odbyło się 11 kwietnia br. w sali Rad Naukowych Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Zorganizowane przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji UMCS spotkanie było wyjątkową okazją poznania istoty i specyfiki funkcjonowania wojsk naszych sojuszników.

W trakcie swojej wizyty żołnierze opowiedzieli o swojej służbie w kontekście wojny w Ukrainie. Goście odpowiedzieli również na wszystkie zadawane przez pracowników Uczelni pytania dotyczące ich misji, doświadczeń bojowych oraz codziennego pobytu w Polsce.


Stacjonująca w Fort Bragg w Północnej Karolinie Dywizja stanowi rdzeń sił szybkiego reagowania i jest zdolna do walki w dowolnym miejscu na świecie. Jest to największy i najbardziej elitarny tego typu związek taktyczny w ramach Armii Stanów Zjednoczonych i w skali globalnej. To pierwsza jednostka formowana z rekrutów ze wszystkich stanów USA. Ze względu na to uzyskała przydomek "All Americans". Stąd też wzięła się naszywka naramienna składająca się z dwóch liter A.


Ze wzgłedu na rozkaz, który zaproszeni na Wydział przedstawiciele Dywizji dostali od swego dowództwa za kilka dni przed wydarzeniem, spotkanie ostatecznie zostało - wbrew początkowym założeniom - przeprowadzone bez udziału studentów.

fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    22 kwietnia 2022