Podsumowanie seminarium międzynarodowego "Memory Studies and Politics of History: Do They Meet Each Other?"

W dniu 21 października 2022 roku w Lublinie odbyło się międzynarodowe seminarium "Memory Studies and Politics of History: do they Meet Each Other?" zorganizowane przez Pracownię Laboratory for International Memory Studies pod kierownictwem Profesora Gueorguia Kassianova, która od października 2021 roku działa przy Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS w ramach projektu badawczego "Quest for the Past: Politics if History in the United Europe and Around (Actors, Actions, Outcomes, end of 1980s – 2020s’)" (pol. "Poszukiwanie przeszłości: Polityka historyczna w Zjednoczonej Europie i otoczeniu (aktorzy, działania, skutki / koniec lat 80-tych - 2020)").

Wydarzenie przyciągnęło do Lublina wybitnych teoretyków i praktyków zajmujących się badaniami pamięci i polityką historyczną reprezentujących ważne ośrodki badawcze i organizacje non-profit z Polski, Litwy, Szwecji, Niemiec i Austrii. W trakcie spotkania wygłoszono 14 referatów. Uczestnicy seminarium dyskutowali na temat mechanizmów i procedur interakcji między środowiskiem akademickim a decydentami w dziedzinie polityki historycznej zarówno na poziomie krajowym, jak i ponadnarodowym. Zakres zagadnień podnoszonych w dyskusji obejmował między innymi następujące kwestie: Czy decydenci korzystają z badań naukowych w planowaniu strategicznym? - Czy i w jakim zakresie naukowcy uczestniczą w tworzeniu polityki? - Jak przebiega transfer specjalistycznej wiedzy akademickiej do instytucji tworzących politykę? - Czy decydenci zainteresowani są w obiektywnej ocenie akademickiej rzutującej na ich poczynania polityczne? - Czy naukowcy są zainteresowani zaangażowaniem się w tworzenie polityki? - Jakie są formy zewnętrznej analizy/oceny polityki pamięci i jej wyników?

Specyfika spotkania sprzyjała nawiązaniu współpracy międzynarodowych środowisk naukowych i praktyków w zakresie polityki pamięci, zaś konstruktywna i swobodna wymiana myśli pomiędzy uczestnikami pozwoliła spojrzeć na problemy badawcze w szerszym ujęciu w dużej mierze z nawiązaniem do aktualnej sytuacji politycznej - agresji Rosji w Ukrainie.

Autor tekstu: dr Eleonora Kirwiel


fot. Ihor Kolisnichenko

    Aktualności

    Data dodania
    29 października 2022