30 lat po upadku Muru Berlińskiego

Z okazji 30 rocznicy upadku Muru Berlińskiego Koło Naukowe Germanistów oraz przedstawicielka DAAD w UMCS, mgr Marion Koppiz zorganizowali Dzień Pamięci - Erinnerungstag.

20 listopada 2019 r. studenci i wykładowcy na kierunku Germanistyka świętowali 30-lecie upadku Muru Berlińskiego. W tym dniu członkowie Koła Naukowego Germanistów wraz z przedstawicielką DAAD w UMCS, mgr Marion Koppiz zorganizowali Erinnerungstag - Dzień Pamięci. W ramach tego wydarzenia odbyły się warsztaty historyczno-językowe dla studentów Germanistyki, Quiz z historii muru berlińskiego i byłej NRD oraz spektakl filmowy: This ain't California.

W ramach warsztatów studenci 2 i 3 roku studiów licencjackich pracowali z oryginalnymi tekstami 10 pisarzy z całej Europy, w tym z opawiadaniem naszej Noblistki, Olgi Tokarczuk, które zostały specjalnie przygotowane na tę okazję i wydane w wielojęzycznej książce: 1989: Dziesięć opowiadań o burzeniu murów - Mauern: zehn Geschichten, um sie zu überwinden. Ilustracje do tekstów zamieszczonych w publikacji przygotowal Henning Wagenbreth.

Wspomniany zbiór opawiadań został skierowany do młodych ludzi, którzy urodzili się po 1989 roku. Książka próbuje przekazać niemal namacalną, absurdalną rzeczywistość nieistniejącego już muru, ale także przyczynić się do burzenia mniej oczywistego muru, odgradzającego jednych ludzi od drugich.

Studenci 1 roku pracowali podczas warsztatów z tekstami komiksowymi, wydanymi przez Susanne Buddenberg i Thomasa Henselera w publikacji: Berlin. Geteilte Stadt. Zeitgeschichten, opisującymi spektakularne ucieczki mieszkańców Berlina Wschodniego do zachodniej części podzielonego miasta.

Przygotowane podczas warsztatów kolaże zdobią sale Germanistów: 25B i 26B.

Z okazji 30-lecia upadku Muru Berlińskiego członkowie Koła Naukowego Germanistów odtworzyli fragment Muru Berlińskiego z jego charekterystycznymi graffiti, który można było oglądać na V piętrze Nowej Humanistyki.

Kontynuacją tego wydarzenia na Wydziale Humanistycznym były warsztaty historyczno-językowe przygotowane przez członków KNG dla szkół podstawowych (7 i 8 klas) oraz szkół ponadpodsatwowych, w których nauka języka niemieckiego odbywa się w tzw. klasach DSD, czyli z rozszerzonym językiem niemieckim. Wspomniane warszaty odbyły się 9 grudnia 2019 r. w SP Nr 3 oraz 1 LO w Świdniku i były połączone z promocją kierunku oraz uczelni.

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznych relacji z naszych warsztatów w Galerii na stronie Koła:

www.kng.umcs.pl

    Aktualności

    Data dodania
    12 grudnia 2019