Jestem, podobno, z dobrego rocznika i żaden „płot” nie stanowi jeszcze dla mnie problemu. Pochodzę spod Sandomierza, gdzie udało mi się skończyć słynne Collegium Gostomianum” – I Liceum Ogólnokształcące sięgające korzeniami 1602 roku. Wtedy specjalizowałem się w sporcie, nawet z sukcesami. Potem studiowałem na UMCS realizując się w ruchu studenckim /nota bene byłem przewodniczącym środowiskowego Studenckiego Koła Nauk Politycznych w czasach, gdy w Lublinie nie było jeszcze politologii/ a magisterkę napisałem nt. „Normalizacji stosunków PRL – RFN w ocenie studentów Wydziałów MFCh oraz Humanistycznego UMCS”. Jeszcze jako student zacząłem pracę jako asystent stażysta w Międzyuczelnianym Instytucie Nauk Politycznych UMCS /poprzednik Wydziału Politologii, obecnie Wydziału Politologii i Dziennikarstwa/ i zająłem się, jako chyba jedyny po tej stronie Wisły, relacjami polsko – niemieckimi. Udawało mi się prawie wszystko: działałem w jedynej wtedy słusznej partii politycznej /dla młodych: była to Polska Zjednoczona Partia Robotnicza – PZPR/, sprawnie zrobiłem doktorat, potem habilitację i Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski nie mógł zrobić nic innego jak tylko zaprosić mnie w 2000 roku do Pałacu Namiestnikowskiego i wręczyć tytuł profesora. Osiągnąłem go przed „pięćdziesiątką”, co wtedy nie było normą.
Uważam się za osobę spełnioną ale i krytyczną. Nie akceptuję rewolucyjnych metod chociaż uważam, że każdy "młody" powinien być gniewny i chcieć ruszyć bryłę świata. Serce mam po lewej stronie. Czuję, że dogaduję się ze studentami – odpukać, a wielu z nich chce ze mną współpracować. Razem z nimi kilkanaście lat temu stworzyliśmy, funkcjonujące do dzisiaj, wg mnie najlepsze w naszej branży studenckie czasopismo naukowe „CONSENSUS”. Bardzo odpowiada mi teza wielu z nich, że jak się chcesz czegoś nauczyć, do tego w dobrej atmosferze i towarzystwie, to wybieraj Chałupczaka.
II. Zainteresowania badawcze:
Swoje zainteresowania badawcze sytuuję w szeroko rozumianych stosunkach międzynarodowych, bezpieczeństwie narodowym oraz politologii. Bliskie są mi:
- migracje ludności;
- polityki publiczne, w tym etniczna, migracyjna, bezpieczeństwa;
- bezpieczeństwo etniczne i kulturowe;
- procesy transformacji systemowej w wymiarze globalnym i narodowym;
- wyzwania globalizacji;
- stosunki bi – i multilateralne;
- mniejszości narodowe, w tym w stosunkach międzynarodowych;
III. Prowadzone zajęcia:
Specjalizuję się, a nawet „wyżywam”, prowadząc przede wszystkim zajęcia seminaryjne. Według mnie, tylko seminaria, czasem konwersatoria, dają szanse na rozwój, kreatywność, krytycyzm, rywalizację ale i współdziałanie. Prowadzę:
- seminarium licencjackie;
- seminarium magisterskie;
- seminarium doktorskie
Wiele bym dał, i bardzo bym chciał, by tak pozostało.
Zapraszam wszystkich studentów do współpracy!!!!!
IV. Sukcesy i doświadczenia zawodowe:
- 1999 – 2004 - Prodziekan Wydziału Politologii w UMCS w Lublinie
- 2004 – 2005 - Dziekan Wydziału Politologii w UMCS w Lublinie
- 2005 – 2008 - Kierownik Zakładu Badań Etnicznych UMCS
- 2006 - 2012 - Prorektor PWSZ w Zamościu
- 1991 – 2005 - Komitet Badań Polonijnych PAN, członek Prezydium
- 2005 – 2008 - Komitet Badań Migracji i Polonii PAN, członek Prezydium
- 2009 - - Komitet Badań nad Migracjami PAN, członek Prezydium
- 2000 - - Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna, członek
- 2006 – 2012 - Państwowa Komisja Akredytacyjna, ekspert
- 2012 - - Polska Komisja Akredytacyjna, ekspert