Jednostki i pracownicy - książka adresowa

prof. dr hab. Zbigniew Zaporowski

Stanowisko
profesor
Jednostki
KATEDRA HISTORII SPOŁECZNEJ I EDUKACJI
Telefon
81/537-26-85
Adres e-mail
Wyświetl
Konsultacje

 


 


Środa  9 - 10


Piątek  9 - 10


p. 332 (Nowa Humanistyka)


 


 


 


 


 

O sobie

Jestem - od zawsze - w UMCS. Najpierw jako student historii (1969 - 1974), a później pracownik, z roczną przerwą na szkolenie wojskowe (1974 - 1975). Odbyłem klasyczną - wtedy - drogę; od asystenta do profesora. Jestem uczniem prof. Zygmunta Mańkowskiego - mojego Nauczyciela i Mistrza, który nauczył mnie w historii widzieć człowieka. Zajmuję sie historią najnowszą; od Józefa Piłsudskiego do Andrzeja Dudy, czyli prawie cały wiek XX i trochę XXI. W historii interesują mnie ludzie, a najwięcej dwa typy. 1. Ten, który miał cztery asy i piątego w rękawie i przegrał. 2. Ten, który był skazany na porażkę, bo nie miał nic; a tu proszę - wygrał. Ten ostatni typ polityka-żołnierza to J. Piłsudski. Ponadto zawsze interesował mnie problem mniejszości narodowych i przemian społecznych w XX wieku, a osobliwie rewolucja kulturowa zapoczątkowana w latach 60. Moje hobby to: Beskidy, teatr oraz muzyka rockowa  z lat 60. i 70. Byłem i jestem zafascynowany Beatlesami (tzw. Bitlami); to pozostanie już do końca. Odznaczeń i medali nie posiadam  i nigdy się o nie -  nie ubiegałem (i dobrze). 


Działalność naukowa

1974 - mgr historii

1981 - dr historii

1993 - dr hab.

2000 - prof. UMCS

2006 - tytuł profesora

2011 - stanowisko prof. zwyczajnego

 

Jestem autorem ponad 150 opublikowanych tekstów, w tym 6 książek. Promotorem: 9 doktorów, 287 magistrów i 102 licencjatów.

 


Ogłoszenia

 

Semestr letni r. akad. 2020/2021

 Uwaga ogólna. Wszystkie - prowadzone przeze mnie - zajęcia w  systemie on-line bedą sie odbywać "w wirtalnym kampusie", adres : www.kampus.umcs.pl

Proszę się zapisywać w USOS, a ja przeniosę nazwiska do kampusu. 

Zbigniew Zaporowski

Uwaga 1.

   Problematyka wykładu monograficznego brzmi: Trudne sąsiedztwo. Relacje polsko-ukraińskie w XX wieku. Będzie sporo faktów i trochę refleksji. Zapraszam. 

Zbigniew Zaporowski.

 

 

 

 

Semestr zimowy r. akad. 2020/2021.

 Uwaga na czasie. Kto się zapisuje na wykład ogólnouniwersytecki oraz monograficzny (tutaj jest limit uczestników) w systemie USOS - to proszę o powiadomienie mnie, ponieważ ja mogę wtedy zapisać go na listę kampusową. Nie ma automatyzmu lista USOS = lista "kampusowa". Także kto się wypisał z wykładu/ów, to także proszę  o informację. Ponieważ taka osoba w dalszym ciągu figuruje na liście "kampusowej" i przy zaliczeniu mogą być kłopoty.

 Mój adres: a) przez USOS, b) z.zaporowski@hotmail.com (ten drugi adres pewniejszy, bo z pocztą uniwesytecką są zawsze kłopoty). 

Zbigniew Zaporowski.

 Uwaga. W dniu dzisiejszym (5 bm.) nie mogłem połączyć się z Państwem, by przeprowadzić wykład ogólnouniwersytecki. Nie wiem dlaczego tak, bo dotychczas nie było problemów. Przepraszam, ale nie ja zawiniłem. Program zrealizujemy drogą przdłużania każdego wykładu do 10 min. .

Zbigniew Zaporowski. 

 Uwaga 3.

Proszę do mnie pisać na adres z.zaporowski@hotmail.com.pl - ponieważ posty wysyłane pocztą uniwersytecką dochodzą z opóźnieniem kilku tygodni. Dzisiaj odebrałem wysłany 8 października.

Zbigniew Zaporowski.

Uwaga 4.

Odpowiadając na liczne pytania o warunki zaliczenia wykładu ogólnouniwersyteckiego powtarzam, to co powiedziałem na pierwszym spotkaniu. Są to: a) zapisanie się na listę uczestników (sam  dokonuję zapisów), b) obecność na wykładzie. Tyle.

Zbigniew Zaporowski

Uwaga 5 ostatnia (chyba).

Pojawił się problem nastepujący. Lista uczestników wykładu ogólnouniwersyteckiego (Razem i osobno. Relacje polsko-żydowskie w XX wieku) zamieszczona w USOS jest "krótsza" o kilka osób od "kampusowej".  Jednakże zaliczenie musi być - "tu i tu". Prosze więc osoby (cztery), których problem dotyczy, o jak najszybszy kontakt. Już nie chce mi sie przypominać, że wcześniej zwracałem na to uwagę.

Zbigniew Zaporowski.