Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Urlop dla poratowania zdrowia: 25.02.2021 - 24.02.2022 r.
Maciej Teodor Kociuba, doktor habilitowany, filozof. Urodzony w 1958 r. w Lublinie. Studia filozoficzne w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracownik UMCS,w latach 2013-2018 kierownik Zakładu Filozofii Kultury, obecnie adiunkt w Katedrze Logiki i Kognitywistyki Instytutu Filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS. Redaktor naukowy serii wydawniczej w Wydawnictwie UMCS pt.: "Obrazy i poznanie" (dotychczas ukazały się 3 tomy). Organizator cyklu konferencji pt. "Co i jak poznajemy przez obrazy".Konferencje są organizowane od 2014 roku i dotychczas odbyło się 5 edycji. Uczestniczyło w nich łącznie 180 osób ze wszystkich ważniejszych ośrodków akademickich. (Szczegółowe informacje nt. cyklu konferencyjnego na stronie obrazy.umcs.pl)
Główne obszary badań: (1) Epistemologia i teoria literatury Gastona Bachelarda ; (2) Psychospołeczny fenomen przemocy opisywany przez René Girarda w perspektywie nauk społecznych i humanistycznych; (3) Kulturowa jedność Europy i cywilizacji Zachodu oraz procesy, które zachodzą na styku różnych kultur i cywilizacji. Procesy integracyjne (globalizacja) i dezintegracyjne, różnicujące i dzielące współczesny świat; (4) Antropologia obrazu rozumiana jako: (a) badanie wzajemnych zależności jakie zachodzą między poznaniem opartym na pojęciach a poznaniem opartym na obrazach; (b) poszukiwanie istotnych własności (wymiarów) poznania obrazowego oraz uchwycenie jego holistycznego charakteru.
Autor książki Antropologia poznania obrazowego. Rola obrazu i dyskursu w poznawczym ujmowaniu świata (2010). Redaktor naukowy serii "Obrazy i poznanie", w ramach której ukazały się: Obrazy i poznanie Wydawnictwo UMCS, Lublin 2015, (red.); Rzeczywistość i jej obrazowe reprezentacje, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2018, (współred.); Obraz między sacrum i profanum, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2020, (red.). Współredaktor książek Racjonalizm i irracjonalizm w nauce i życiu społecznym (1994), Socjologia wiedzy i jej wrogowie (1995), Przemoc i filozofia (2004). Autor artykułów o tematyce obejmującej wymienione kręgi problemowe.