Absolwenci INoK UMCS: Magdalena Kwaśna

Jestem absolwentką Kulturoznawstwa UMCS, specjalizacji Krytyka i Animacja Sztuki. Studia ukończyłam w 2015 roku, napisałam pracę licencjacką o genealogii i znaczeniu gestu w teatrze na podstawie charakterystyki gestów w spektaklu „Elektra” EOPT „Gardzienice”. Dzięki pomocy mojej promotorki dr Agnieszki Kuczyńskiej pogłębiłam temat, który mnie pasjonował. Praca nad licencjatem znacznie poprawiła moje umiejętności badawcze i pisarskie. Rozpoczęłam studia mając już za sobą sporo doświadczeń w temacie teatru eksperymentalnego i projektów społeczno-artystycznych, zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Wróciłam do Polski po 3,5 latach spędzonych w Danii, a powodem była właśnie chęć podjęcia studiów. Gdyż potrzebowałam wiedzy kulturoznawczej, by tworzyć lepsze spektakle, projekty, warsztaty, teksty. Poznałam konteksty różnych zjawisk w kulturze, dostałam porządną dawkę wiedzy, która służy mi jako baza i źródło inspiracji w mojej pracy do dziś. Ponad to uzyskanie stypendium dla wybitnych studentów w 2014 roku umożliwiło mi koncentrację na nauce i uczestnictwo w wielu ciekawych inicjatywach.

Ukończyłam także Akademię Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, hojskole Performers House w Silkeborg w Danii oraz Podyplomowe Studia Teatru Dzieci i Młodzieży na Akademii Teatralnej we Wrocławiu. Specjalizuję się w prowadzeniu warsztatów kształtujących kompetencje kluczowe dzieci przez działania teatralne. Uczestniczyłam, organizowałam, współpracowałam przy arcyciekawych projektach. Stworzyłam do tej pory kilka spektakli dla dzieci, z których jestem naprawdę dumna.

Od jesieni 2021 pracuję w progresywnym Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”, jako specjalistka ds. realizacji programu. Moja działka to tworzenie programu dla dzieci i młodzieży. Z okazji obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży w Lublinie w 2023 rozpoczynamy serię działań pod nazwą „Młody Węglin”. W ramach „Młodego Węglina” odmłodziliśmy projekt Kiosk ze Sztuką. Do współpracy zaprosiliśmy grupę studentek i studentów Katedry Rzeźby i Intermediów z Wydziału Artystycznego UMCS pod opieką Jarosława Koziary, a także grupę pod opieką Roberta Kuśmirowskiego z tej samej uczelni, uczennice i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Kamila Cypriana Norwida w Lublinie pod opieką Pauliny Denysiuk-Zarębskiej, jak również studentki Koła Naukowego Historii Sztuki KUL pod opieką dr Agnieszki Kuczyńskiej, a także uczniów i uczennice pobliskich szkół podstawowych. W planach są wystawy, spotkania, warsztaty, wykłady, oprowadzania, zaś finały każdej z trzech akcji przewidziane są kolejno na maj, wrzesień i grudzień 2022 roku. Naszym zadaniem będzie pomagać młodym w realizacji ich inicjatyw, natomiast zadaniem młodych będzie pracować w zaangażowaniu, wykorzystując pełnię swoich możliwości. Z niecierpliwością czekam na kolejne kroki.

W najbliższych miesiącach planujemy również zainicjować powstanie Młodzieżowej Rady Programowej działającej przy DDK „Węglin”. Rada będzie doradzać w tworzeniu programu i doborze kanałów dotarcia do młodych, diagnozować potrzeby rówieśników, inicjować działania. Członkom Rady oferujemy zdobycie cennego doświadczenia współpracy z instytucją kultury, poprzez między innymi uczestniczenie w procesach decyzyjnych, a także udział w rozwijających warsztatach, podniesienie kompetencji interpersonalnych, partycypacja w pozakulisowym życiu naszego domu kultury.

To co naprawdę cenię w swojej pracy to możliwość wykorzystania swojej wiedzy, doświadczeń i pomysłów. Mogę współpracować z wieloma interesującymi ludźmi. Trudno tu o monotonię.

Polecam studia kulturoznawcze dla ludzi zapalonych tematem kultury. Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze jest wykorzystać swoją młodzieńczą energię na rozwój po prostu, zaangażowanie w projekty, poznawanie ludzi, szkolenia, zagłębianie się w różne tematy, podróże. A wszystko to kierując się pasją, intuicją i zdrowym rozsądkiem. Powodzenia!

    Aktualności

    Data dodania
    6 kwietnia 2022