70. rocznica wydania pierwszego numeru „Kultury”

W dniach 14 i 15 września br. w Lublinie będą miały miejsce obchody 70-lecia wydania pierwszego numeru „Kultury” paryskiej. Z tej okazji nakładem Instytutu Książki i Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura został wydany album: reprint „Kultura”- narodziny pisma. Reprodukcji zeszytu towarzyszą teksty poświęcone okolicznościom powstania miesięcznika i jego zawartości, autorstwa Marka Żebrowskiego, Pawła Kłoczowskiego i Stanisława Mancewicza. Promocja tomu z udziałem autorów odbędzie się 14 września o godz. 18.00 w Galerii Malarstwa Polskiego XVII–XIX wieku w Muzeum Lubelskim (ul. Zamkowa 9).

15 września br. w Sali Rady Wydziału Politologii (Plac Litewski 5) o godz. 10.00 rozpocznie się okrągły stół - Fenomen paryskiej „Kultury” z udziałem przyjaciół i współpracowników Instytutu Literackiego. Tego samego dnia o godz. 13.00 nastąpi wręczenie dyplomów Laureatom 5. edycji Stypendium im. Leopolda Ungera.

W wydarzeniu weźmie udział wielu gości, w tym m.in.: Wojciech Sikora, Mirosław Chojecki, kpt. ż.w. Józef Gawłowicz, Marek Kornat, Stanisław Mancewicz, Marek Żebrowski, Bogumiła Berdychowska, Marian Turski, Sławomir M. Nowinowski, Rafał Stobiecki, dzieci Patrona Stypendium – Monika i Marek Unger.

Obchodom patronuje Prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk, a organizatorami są: Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura, Instytut Książki, Wydział Politologii UMCS i Muzeum Lubelskie w Lublinie.

Informacje prasowe

13 września 2017