33. Bakcynalia i wystawa "Quo Vadis"

Biblioteka Główna UMCS zaprasza na otwarcie wystawy prac Sławomira Łuczyńskiego pt. „Quo vadis”, który odbędzie się 25 października 2019 roku o godz. 13:00 w siedzibie Biblioteki (ul. Idziego Radziszewskiego 11).

fot. materiały Biblioteki Głównej

„Quo vadis” to pierwsza tematyczna wystawa w dorobku Łuczyńskiego, a 158. indywidualna. Pomysł na nią dojrzewał latami. Autor pokazuje ludzkie postawy wobec tego, co nieuchronne w życiu każdego z nas. Zmusza do refleksji i zadumy nad przemijaniem. To nie przypadek, że wystawa otwarta została przed 1 listopada, czyli dniem Wszystkich Świętych. Jej bohaterką jest bowiem śmierć. „Śmierć bezsensowna, heroiczna, litościwa, nienasycona, ale i śmierć – wybawienie i śmierć pocieszycielka” – wylicza Sławomir Łuczyński. Nie sposób opowiedzieć o śmierci w kilku zdaniach. „Trzeba przyjść i przyjrzeć się obrazom. Zastanowić się i podumać w ten październikowy czas” – proponuje artysta.

Sławomir Łuczyński należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, w którym od grudnia 2011 r. pełni funkcję wiceprezesa. Ma na koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych (64) i międzynarodowych (80). Za działalność artystyczną został uhonorowany przez SPAK dwukrotnie małym ERYKIEM (1998 r. i 2000 r.) i dużym ERYKIEM w 2002 roku. Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 2013 Ruch „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnił artystę za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”. Rok 2014 przyniósł z kolei Łuczyńskiemu odznakę Ministra Kultury – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 30 listopada br.


Informujemy także, że w dniach 25-27 października 2019 w ACK „Chatka Żaka” i Radiu Lublin odbędzie się XXXIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia” 2019.

"Bakcynalia" – festiwal piosenki turystycznej i studenckiej, nazwany kiedyś Epidemią, to impreza z tradycjami. W lubelskiej „Chatce Żaka” odbędzie się już po raz trzydziesty trzeci, w ostatni weekend października, kiedy wędrowcy zjadą już do miasta po sezonie. Piosenki będą wtedy namiastką włóczęgi.

W tym roku na jednej scenie spotkają się w piątek (25. października) dwie formacje z "progiem" w nazwie: "Na piątym progu" – laureat bakcynaliowego konkursu z 2018 roku oraz "Dom o zielonych progach" – wrocławska formacja od lat związana z festiwalem. Na sobotni koncert (26.10.) w Radiu Lublin zapraszają legendy tego nurtu: Lubelska Federacja Bardów, świętująca w tym roku dwudziestolecie powstania, i Wolna Grupa Bukowina – już prawie pół wieku śpiewająca songi Wojtka Belona. Na tym koncercie zaprezentują się też laureaci konkursu, który rozpocznie się w sobotę o 14:00 i piątkowych „Małych Bakcynaliów” wspierających muzykowanie dzieci i młodzieży z Lublina. Warto dodać, że na koncerty konkursowe jest wstęp wolny.

W ramach festiwalu, w niedzielę odbędą się „Spotkania z podróżą. Przez świat”,  na których już od roku co miesiąc spotykają się miłośnicy dalekich i bliskich wypraw. Tym razem w podróż po górach i kuchniach Kaukazu zabierze słuchaczy Agata Mazurek de Ville, a o motocyklowej wyprawie dookoła Indii opowiedzą Dorota Wójcikowska i Witold Palak. Bezpłatne wejściówki na „Spotkania z podróżą” dostępne są wyłącznie za pośrednictwem Facebooka.

Ponadto uczestnicy Bakcynaliów będą mieli okazję pójść na „Spacer Śladami Lubelskich Artystów”, pomuzykować podczas Bakcynaliowych Śpiewanek oraz obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną „Wędruj z nami”.

„Bakcynalia” to akademicki festiwal z tradycjami. Powstał w 1972 roku, a jego nazwa (Epidemia Piosenki Turystycznej „Bakcynalia”) nawiązywała do „zaraźliwości” piosenki turystycznej i zarazem do kierunków studiów pierwszych organizatorów, którymi byli studenci Akademii Medycznej. Przez lata na festiwalu kwitła niezależna kultura studencka, a koncerty do pierwszego porannego autobusu i sposoby na przechytrzanie cenzury stały się wręcz anegdotyczne.

Strona internetowa wydarzenia: www.bakcynalia.art.pl

Link do materiałów graficznych https://drive.google.co/open?id=1IHk2mSeNqH0LAW0S2bUPWVuL7UCPf1u2

    Informacje prasowe

    Data dodania
    21 października 2019