29. Wyprawa Polarna UMCS na Spitsbergen - zobacz wideo

Jak przebiegały przygotowania do wyprawy polarnej na Spitsbergen i czy pandemia wpłynęła na jej przebieg? Czy na Spitsbergen oprócz niedźwiedzi możemy zobaczyć inne zwierzęta? Jak wygląda arktyczne lato i dlaczego lubelscy polarnicy przywieźli na Spitsbergen ponad tonę brykietu? O wyzwaniach związanych z organizacją wyjazdu i przeprowadzonych badaniach naukowych w środowisku polarnym w okolicach Calypsobyen opowiada interdyscyplinarny zespół badawczy z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Na południowym brzegu zatoki Bellsund w obrębie dawnej osady górniczej Calypso, powstałej jeszcze na początku XX w., znajduje się Calypsobyen, letnia stacja polarna naszej Uczelni – od 1986 roku to baza główna Wypraw Polarnych UMCS.

W 29. Wyprawie Polarnej UMCS na Spitsbergen uczestniczyli pracownicy INoZiŚ UMCS: dr hab. Piotr Zagórski prof. UMCS, dr inż. Sara Lehmann-Konera, dr Łukasz Franczak, dr Mateusz Dobek oraz dr Kamil Nowiński z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Podczas 29. Wyprawy Polarnej UMCS na Spitsbergen realizowałam projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, dotyczący badania modyfikacji chemizmu wód powierzchniowych oraz podpowierzchniowych w zlewni niezlodowaconej przy zróżnicowanym zasilaniu przez wody opadowe – tłumaczy dr inż. Sara Lehmann-Konera z Katedry Hydrologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, która na Spitsbergen była po raz trzeci i wspomina, że tym razem logistyka wyjazdu była niezwykle skomplikowana. - Musieliśmy dwutorowo zorganizować przybycie wszystkich na Spitsbergen - dodaje.

- Sama podróż wiązała się z odbyciem kwarantanny. Po przylocie do Oslo zostaliśmy od razu poddani pierwszemu testowi, trwało to około 1,5h. Potem autokarem zostaliśmy przewiezieni do hotelu i tam przebywając 10 dni w zamknięciu, izolacji, musieliśmy odbyć kwarantannę – opowiada prof. hab. Piotr Zagórski, prof. UMCS z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, uczestnik 16. Wypraw Polarnych UMCS na Spitsbergen.
Zachęcamy do obejrzenia filmu wideo, w którym naukowcy z naszej Alma Mater opowiadają o letniej Wyprawie Polarnej na Spitsbergen w 2021 roku, w nieco odmiennych, bo pandemicznych okolicznościach.

Materiał został zrealizowany przez Centrum Prasowe UMCS. Fot. prof. Piotr Zagórski

(źródło informacji)

    Aktualności

    Data dodania
    22 stycznia 2022