230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Zbliża się 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Jest to wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków i osób związanych z naszym krajem.

– W październiku 1788 roku zebrał się w Warszawie Sejm, który przeszedł do historii pod nazwą "Czteroletniego" ze względu na tak długi okres trwania lub "Wielkiego" ze względu na reformy, które na nim przeprowadzono – tłumaczy prof. Dariusz Kupisz z Katedry Historii XVI-XIX w. i Europy Wschodniej z Instytutu Historii UMCS. – Rosja wycofała wojska z Polski. W ten sposób po raz pierwszy niemal od ćwierćwiecza w Warszawie nie stacjonowali rosyjscy żołnierze, a poseł Katarzyny II stracił swoją dotychczasową moc sprawczą. Caryca zgodziła się również na zwołanie sejmu polskiego (...). W atmosferze pewnej euforii, że oto  będzie można obradować bez nacisku wojsk i rosyjskiego ambasadora, rozpoczęto posiedzenia – opowiada. 

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, w którym prof. Dariusz Kupisz przybliża kulisy uchwalenia Konstytucji 3 maja – ówczesne nastroje polityczne, przebieg obrad Sejmu Czteroletniego, znaczenie aktu oraz powiązane z nim zdarzenia, które miały miejsce aż do XX w.

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    30 kwietnia 2021