Krzyż Pokoju - FEB dla Pauliny Sztamberek i dr Natalii Klidzio z UMCS

W dniu 20 stycznia 2017 studentka Paulina Sztamberek i dr Natalia Klidzio z UMCS otrzymały w Ambasadzie Brazylii, razem z innymi osobistościami, Krzyż Pokoju - FEB nadany przez obecnego attaché i płk Aureo Ribeiro Vieira da Silva. Zaproszenie wystosował były attaché wojskowy w Polsce i Republice Czeskiej płk Cássio Murilo Garcia Coutinho.

Krzyż Pokoju - FEB jest przyznawany osobom, które promują pokój, w szerokim tego słowa znaczeniu, na polu nauki, oświaty, kultury oraz poprzez inicjatywy o wymiarze społecznym i politycznym.

Paulina Sztamberek w 2016 r. obroniła w UMCS pracę dyplomową pt.: O surgimento da FEB na história do exército brasileiro: Brasil na II GM* (Powstanie FEB w historii brazylijskiej wojskowości: Brazylia w II WŚ). Nowatorskość tematyki tejże pracy licencjackiej napisanej pod kierunkiem dr Natalii Klidzio, przyczyniła się do zacieśnienia więzów z Brazylią i wyróżnienia Zakładu Studiów Portugalistyczncyh UMCS.

Pozostałe osobistości, które zostały wyróżnione to: Ambasador Brazylii Cesar Martinho Leoni, Minister Leonardo Cleaver de Athayde, były Attaché Wojskowy Płk Cássio Murilo Garcia Coutinho, Podporucznik Locimar Alves Rosario i Sekretarz Biura Attaché Wojskowego Piotr Wołkowski.

* Praca dyplomowa poświęcona jest tematowi udziału Brazylii w Drugiej Wojnie Światowej, toczonej w latach 1939-1945, a także aspektom społeczno-politycznym, które towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Ukazuje kontekst historyczny okresu poprzedzającego wybuch Drugiej Wojny Światowej i decyzję o udziale brazylijskim w teatrze działań wojennych. Przedstawia sposób formowania się specjalnej jednostki wojskowej oraz jej losów na linii frontu w latach 1944-1945. Omawia sytuację, w jakiej znajdowała się Brazylia po zakończeniu największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości oraz dalsze losy żołnierzy brazylijskich, którzy powrócili z frontu do ojczyzny.

 

    2017

    Data dodania
    20 stycznia 2017