Dr Jorge Bastos da Silva - wykład: "Utopia: kultura portugalska między Tomaszem Morusem a królem Sebastianem"

W dniu 4 kwietnia 2016 r. dr Jorge Bastos da Silva z Uniwersytetu w Porto wygłosił wykład pt: "Utopia: kultura portugalska między Tomaszem Morusem a królem Sebastianem".

Wyobrażenie utopii jest obecne w kulturze zachodniej już od starożytności. Można je odnaleźć zarówno w starożytnej Grecji jak i w Biblii. Jednakże współczesna forma utopii pojawiła się 500 lat temu wraz z publikacją dzieła angielskiego pisarza Tomasza Morusa, gdzie główną postacią jest portugalski marynarz - Rafael Hitlodeu. Utopia Morusa miała znaczący wpływ na literaturę powszechną, w tym również na literaturę portugalską.
Istnieje także mesjanistyczny przekaz odnoszący się do tożsamości narodowej i miejsca Portugalii w świecie. Nie myląc go z formalnym modelem dzieła Morusa, przekaz ten zaczyna nabierać dużego znaczenia od XVI w. Związany jest z postacią króla Sebastiana, który zaginął w Afryce w roku 1578 i według legendy, ma w sposób cudowny powrócić.

Jorge Bastos da Silva jest wykładowcą w Zakładzie Studiów Anglo-amerykańskich na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu w Porto. Główne obszary jego zainteresowań badawczych to: literatura i kultura brytyjska, historia idei, studia nad utopią oraz studia nad przekładem i recepcją. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji, również w dziedzinie kultury portugalskiej, między innymi: O Discurso sobre a Tradução na Literatura Portuguesa (Classicismo e Romantismo) – Antologia (2015); Tradução e Cultura Literária. Ensaios sobre a Presença de Autores Estrangeiros em Portugal (2014); The Epistemology of Utopia: Rhetoric, Theory and Imagination (A Epistemologia da Utopia. Retórica, Teoria, Imaginação, 2013); A Instituição da Literatura. Horizonte Teórico e Filosófico da Cultura Literária no Limiar da Modernidade (2010); Vasco José de Aguiar, Utopista Português do Século XIX (2010); Shakespeare no Romantismo Português. Factos, Problemas, Interpretações (2005); Utopias de Cordel e Textos Afins. Uma Antologia (2004); O Véu do Templo. Contributo para uma Topologia Romântica (1999).

Więcej informacji na stronie: https://sites.google.com/site/jorgebastosdasilva/

    2016

    Data dodania
    4 kwietnia 2016