15 grudnia 2014 r. odbył się koncert Fado w wykonaniu Kingi Rataj* (fortepian: Marek Bazela, gitara: Martin Złotnicki), organizowany przez CJP/Camões.

Koncert miał miejsce w sali widowiskowej ACK UMCS "Chatka Żaka". W atmosferę muzyki fado wprowadził dr Stefan Münch z Zakładu Kultury Literackiej i Obyczaju UMCS.

W koncercie uczestniczyli zaproszeni goście, studenci UMCS, szczególnie słuchacze Studiów Portugalistycznych oraz wszyscy miłośnicy muzyki portugalskiej.

*Kinga Rataj jest jednym z najciekawszych odkryć wokalnych w Polsce w ostatnich siedmiu latach. Niejednokrotnie występowała obok najbardziej znamienitych osobowości polskiej sceny, by wymienić choćby Joannę Słowińską, Jorgosa Skoliasa, Janusza Radka, Grzegorza Turnaua, Kubę Badacha, Jana Kantego Pawluśkiewicza, João de Sousa i wielu innych. W 2006 roku w Krakowie zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jest Laureatką Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Drugiego Festiwalu Twórczości Marka Grechuty „Korowód”, a także dwukrotną zwyciężczynią w legendarnym konkursie w krakowskiej Rotundzie „Śpiewać każdy może”. Dwukrotnie występowała w ramach Międzynarodowego Festiwalu Ballady Europy w Niepołomicach. W 2010 roku w koncercie finałowym "Klimaty" zaśpiewała obok Anny Marii Jopek i zespołu Mikroklimat, a już rok później pokazała się z koncertem pieśni portugalskich, który wzbudził zachwyt wśród publiczności Krakowa, Warszawy, Gdańska i wielu innych miast. Również w 2011 roku koncert "Tudo isto é fado" został niezwykle entuzjastycznie przyjęty podczas Festiwalu "Etniczne Inspiracje" w Warszawie, podczas X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana w Długiej Goślinie, Letniego Festiwalu Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie, a także warszawskiego Festiwalu ArtPark 2012. Kinga Rataj, krakowianka, z sukcesem brała udział w wielu ważnych projektach muzycznych m.in.: XXII Ogólnopolskich Gliwickich Spotkaniach Teatralnych, w ramach Letniego Sezonu Artystycznego Teatru Polskiego w Szczecinie, Festiwalu Cracovia Sacra 2011, III Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 2007, czy też w spotkaniach jako wykonawca pieśni Zygmunta Koniecznego, obok samego Mistrza oraz w premierach wybitnego poety Józefa Barana. W portugalskich pieśniach FADO prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, że brana jest za rodowitą portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas I Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów w Krakowie we wrześniu 2013 roku. Jej głos, interpretacje utworów i olśniewająca uroda sprawiają, że odbiorcy jej koncertów – spektakli zwykle kończą je klaszcząc na stojąco. Byłbym zaszczycony mogąc napisać dla niej jakiś utwór.

Zbigniew Książek
(Zbigniew Książek jest autorem tekstów Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Ryszarda Rynkowskiego,
Grzegorza Turnaua, kabaretu Piwnica pod Baranami, Brathanków, Piotra Rubika, itd.).

 

    2014

    Data dodania
    15 grudnia 2014