2012 rokiem Jorge Amado w Brazylii

Sto lat temu, 10 sierpnia 1912 r., w miejscowości Itabuna (stan Bahia) urodził się Jorge Amado – jeden z najwybitniejszych pisarzy brazylijskich XX wieku. Z tej okazji w całej Brazylii rok 2012 obchodzono jako rok Jorge Amado. Organizowano sesje naukowe i popularnonaukowe, odbywały się liczne uroczystości na szczeblu lokalnym i centralnym.

Od października do grudnia 2012 r. w Centrum Języka Portugalskiego, z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza, odbywały się projekcje wieloodcinkowego filmu zrealizowanego wg jednej z jego powieści pt. "Tieta". W projekcjach brali udział studenci iberystyki i portugalistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, jak również miłośnicy języka portugalskiego oraz historii i kultury Brazylii.

Powieść "Tieta do Agreste", napisana przez pisarza w 1977 roku, została zaadaptowana z sukcesem na potrzeby telewizji przez TVGlobo. Cieszyła się wielką popularnością wśród widzów i w dużej mierze przyczyniła się do wielkiego boomu w Brazylii tzw. telenowel.

3 grudnia 2012