Festiwal Stolica Języka Polskiego nadal trwa

„Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!” – Karolina Błażejczyk.

7 sierpnia rozpoczęła się kolejna, ósma już edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wspiera wydarzenie jako Partner Pasma Językowego, którego tegoroczne hasło brzmi: „Wyłącz nienawiść, włącz empatię”. Kuratorem Pasma jest dr hab. Paweł Nowak, pracownik Katedry Komunikacji Medialnej Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Każdego dnia, w ramach Pasma Językowego, odbywają się spotkania dotyczące m.in. języka perswazji, języka manipulacji, a także tego, jak włączyć do społecznego dyskursu różne grupy społeczne – jak je nazywać i jak o nich mówić. Zaproszeni goście poruszają również temat języka polskiego używanego w przestrzeni publicznej XXI. Do tej pory w ramach Pasma odbyło się już dziewięć spotkań z udziałem: Jacka Warchali, Ewy Hadrian, Margaret Ohi-Nowak, Jolanty Szpyry-Kozłowskiej, Ewy Kołodziejek oraz Marka Łazińskiego.

Od 8 do 13 sierpnia w godzinach 9:00-15:00 dostępny jest także #przystanek UMCS – stoisko Uniwersytetu, na którym odbywają się ciekawe spotkania, warsztaty, konkursy czy wystawy. Do tej pory uczestnicy Festiwalu mogli m.in. wziąć udział w konkursach organizowanych przez Koło Naukowe Medialno-Popkulturowe „Produktywni" UMCS oraz Studenckie Koło Dziennikarskie UMCS. Uniwersytet Dziecięcy UMCS przeprowadził warsztaty chemiczno-językowe dla dzieci. Naukowe Koło Logopedów i Audiologów UMCS przygotowało logopedyczne oraz audiologiczne badania przesiewowe. Goście Festiwalu mogli odpocząć w strefie relaksu stworzonej przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka UMCS oraz uczestniczyć w warsztatach „Młode słowo" prowadzonych przez Teatr Imperialny UMCS. W czwartek rozpoczęła się wystawa obrazów studentów z Wydziału Artystycznego UMCS (Autorzy prac: T. Falalieieva, B. Kalisz, R. Kowalczyk, A. Verigo, I. Vyborova, M. Żyszkiewicz). Wystawa potrwa do soboty. Odbywają się także warsztaty z języka migowego, prowadzone przez Magdalenę Gach, biegłą tłumaczkę języka migowego oraz spotkanie autorskie z prof. Dobrosławem Bagińskim na temat książki pt. „Obraz. Zagadka wzrokowa".

W ramach Pasma Językowego przed nami jeszcze:

12 sierpnia

10:00-11:00

 • „Osoby o różnych orientacjach psychoseksualnych w języku debaty publicznej – nienawiść, odrzucenie, tolerancja, akceptacja, afirmacja?”. Spotkanie z Rafałem Zimnym (miejsce: Scena główna Festiwalu w Szczebrzeszynie).

11:15-12:15

 • „O języku włączającym w przestrzeni publicznej”. Spotkanie z Rafałem Zimnym prowadzi Olga Mildyn (miejsce: Scena główna Festiwalu w Szczebrzeszynie).

13 sierpnia

10:00-11:00

 • „Bodyshaming i kryzys psychiczny w języku polskiej przestrzeni publicznej”. Spotkanie z Barbarą Sobczak (miejsce: Scena główna Festiwalu w Szczebrzeszynie).

11:15-12:15

 • „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat – o akcji Rady Języka Polskiego z lat 2021–2022”. Ewa Kołodziejek, Barbara Sobczak w rozmowie z Rafałem Zimnym i Pawłem Nowakiem (miejsce: Scena główna Festiwalu w Szczebrzeszynie).

W ramach #przystanku_UMCS przed nami jeszcze:

12 sierpnia

9:00-15:00

 • Wystawa obrazów studentów z Wydziału Artystycznego UMCS. Autorzy prac: T. Falalieieva, B. Kalisz, R. Kowalczyk, A. Verigo, I. Vyborova, M. Żyszkiewicz 
 • Stoisko Studiów podyplomowych UMCS

12:30-14:00

 • „Jak zgodnie z prawem korzystać z cudzego utworu w Internecie"? — wystąpienie dr Eweliny Dudy-Staworko, znawczyni tematyki prawa własności intelektualnej oraz prawa mediów

13 sierpnia

9:00-15:00

 • Wystawa obrazów studentów z Wydziału Artystycznego UMCS. Autorzy prac: T. Falalieieva, B. Kalisz, R. Kowalczyk, A. Verigo, I. Vyborova, M. Żyszkiewicz

13:30-15:00

 • Spotkanie autorskie z dr Iloną Dąbrowską z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS na temat książki „Pacjent zero"

Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na stronie organizatorów.

Zapraszamy serdecznie do Szczebrzeszyna.

  #przystanek_UMCS 2022

  Data dodania
  11 sierpnia 2022